Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Halpatennarikeskustelu virisi tekstiilitehtaan romahtamisen vuosipäivänä

    Kotimaa
    Avainsanat: työehdot, halpatuotanto, Lidl, Vaatevallankumous
    24.4.2020 - 15:26
    Petra Packalén
    Lenkkari kuvituskuva Pixabay
    Kenkien halpatuotantokeskustelu virisi Rana Plaza -vaatetehtaan romahduksen vuosipäivänä / kuvituskuva Pixabay

    Suomessa on eilen ja tänään virinnyt keskustelua kenkien halpatuotannosta. Syynä tähän on ollut Lidl-kauppaketjun eilen myyntiin tulleet tennarit, joiden myyntihinta 15 euroa aiheutti ketjun liikkeisiin ryntäyksen heti aamulla. Monien asiaa eri medioissa kommentoineiden mielestä kenkäparin myyntihinta kertoo tekstiilityöntekijöiden huonoista työehdoista halpatyömaissa. Kenkäparin tekijälle ei ole voinut jäädä käteen palkkaa, jolla tulee toimeen.

    Hintakeskustelu kenkäparista virisi Savarin vaatetehtaan romahduksen vuosipäivänä. Kahdeksankerroksinen tehdasrakennus Rana Plaza romahti 24. huhtikuuta vuonna 2013 Bangladeshin pääkaupungissa Dhakassa. Onnettomuudessa menehtyi 1133 tehtaan työntekijää ja 2500 loukkaantui. Tapaus sai ihmiset ympäri maailmaa vaatimaan vaateteollisuudelta vastuullisuutta ja läpinäkyvyyttä.

    Kampanjalla nostetaan esiin ihmiset, jotka vaatteita tekevät.

    Vaatevallankumous

    Tänään 24. huhtikuuta järjestettävä Vaatevallankumous yhdistää ihmiset tekemään pieniä tekoja suurten asioiden puolesta, ja osallistuminen on helppoa. Tänä vuonna Vaatevallankumous kysyy ”Who made MY clothes?” (kuka teki vaatteeni?).

    – Vaateteollisuudessa on eettisiä ja ekologisia ongelmia, se tiedetään. Rana Plaza-vaatetehtaan romahdus 24.4.2013. ja sen 1133 kuolonuhria on jäävuoren huippu, mutta viimeistään se nosti muotiteollisuuden epäkohdat suuren yleisön tietoisuuteen. Samalla se sysäsi liikkeelle Fashion Revolution-kampanjan, joka yhdistää ammattilaiset ja kuluttajat ympäri maailman vaatimaan läpinäkyvyyttä ja tietoa vaatteiden tuotantoketjuista. Kampanjalla nostetaan esiin ihmiset, jotka vaatteita tekevät. Samalla osoitetaan vaateteollisuudelle, että ei ole yhdentekevää, kuka vaatteet tekee ja millaisissa oloissa, kerrotaan Tekstiiliopettajaliitosta.

    – Fashion Revolution sai alkunsa Iso-Britanniasta, mutta levisi jo viime kevään aikana 54 maahan ympäri maailman. Suomessa ideaan tarttui vastuullisuusviestinnän ammattilainen Heidi Korva, joka innosti kampanjakumppanikseen Huili-lehden päätoimittajan Riikka Suomisen. Nimi suomennettiin Vaatevallankumoukseksi. Kampanja huipentui Rana Plazan romahtamisen vuosipäivänä 24.4.2014, joka tulee jatkossa olemaan joka vuosi Vaatevallankumouspäivä (engl. Fashion Revolution Day), liitosta jatketaan.

    Lue Vaatevallankumouksesta Tekstiiliopettajaliiton nettisivuilta.

    Myös Tampereen Työväenmuseo Werstas osallistuu Vaatevallankumoukseen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Woke-keskustelu on viime vuosina noussut yhdeksi suomalaisen politiikan kiistellyimmistä teemoista, mutta ilmiötä ei ole aiemmin tarkasteltu systemaattisesti mittareiden avulla.

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!