Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Heavykansan ”hemmotteluviikonloppu” oli yleisömenestys

    Kulttuuri
    12.6.2015 - 7:43
    Jarmo Rintala
    Jarmo Rintala
    Saksalaisen hevijyrä Acceptin Peter Baltes (vas.) ja Wolf Hoffman ottivat yleisöstä kaiken irti. / Jarmo Rintala |

    South Park -festivaali Tampereella

    ”Ronskia ruokaa ja rokkia Eteläpuistossa” oli osuvasti toista kertaa järjestetyn South Park -rockfestivaalin mainoslause. Tampereella Sauna Open Air -festivaalin raunioille perustettu tapahtuma oli tänä vuonna anniltaan monipuolinen. Tunnetut kotimaiset bändit ja etenkin kaksi saksalaisen perusheavyn jyrää, Accept sekä Helloween, vakuuttivat epävakaisesta säästä huolimatta runsaslukuisen yleisön paikoin innokkaaseen menoon. Perjantaina yleisöä lämmiteltiin päälavalla esiintyneen saksalaisen Masterplanin alkutahdeilla, minkä jälkeen yleisö syttyi mukavaan menoon ja meininkiin kotimaisen Stratovariuksen voimalla. Tässä bändissä on muun muassa pohjalaista verta, jota edustaa yhtyeeseen vuonna 1994 liittynyt solisti, lappajärveläinen Timo Kotipelto. Myös festivaalin sivulavalla tapahtui. Siellä esiintyivät Kummelistakin tutut Speedy ja Saku, jotka samalla juonsivat festivaalia. Illan sivulavan ohjelman päätti hieman unholassa viimeaikoina ollut Teräsbetoni. Perjantai-ilta oli monien mielestä illan viimeisen päälavan esiintyjän Yhdysvaltalaisen Extremen näytös. Mutta yleisö tuntui ottavan hienosti vastaan tätä ennen esiintyneen saksalaisen hevijyrä Acceptin. Bändin soitossa kuvastuu vahva vuosikymmenten kokemus. Varsinkin kitaristin, vuonna 1959 syntyneen Wolf Hoffmannin, iloittelu oli taidokasta. Hoffmann, kuten muutkin yhtyeen jäsenet, osasi pelkän rutiinin tuoman voiman avulla ottaa irti yleisöstä lähes kaiken. Joihinkin Acceptin kappaleisiin kuuluu otteita klassisen musiikin teoksista. Ja yksi huomionarvoinen seikka on Stalingrad-biisiin kuuluva osa tutusta Neuvostohymnistä.

    Yleisö sai mitä halusi

    Lauantaina, festivaalin toisena päivänä olivat enteet sään suhteen oikukkaat. Paikoin lähes kaatosade ei kuitenkaan lannistanut yleisöä, josta monet saivat mustissa asuissaan – ”luihin ja ytimiin” – mutta hymyilevin ilmein tuntea sivulavalla muun muassa kotimaisen Reckless Loven innokasta heavymättöä. Kaikesta huolimatta alkoi olla jo enemmän sähköä ilmassa, sillä yleisöä tuntui virtaavan alueelle lisää. Monet olivat tulleet paikalle saksalaisen Helloweenin vuoksi. Jo yhtyeen jakaessa nimmareita ennen keikkaa yleisöä oli kerääntynyt kymmenien metrien jono nimmarinjakoteltalle, ja hyvässä hengessä tapahtunutta etuiluakin havaittiin. Itse keikka oli mitäpä muuta kuin täydellistää näytöstä. Ikä ei tunnu kovinkaan paljon vaikuttavan, kun homma on hanskassa ja yleisölle annettaan, mitä se haluaa. Helloween on perustettu vuonna 1984, ja mukana ovat vieläkin kitaristi Michael Weikath ja basisti Markus Grosskopf. Näiden kahden johdolla myös muut jäsenet pitivät hauskaa lavalla. Solisti Andi Deris hoiti lauluosuuden vankalla ammattitaidolla. Mainittakoon, että pitkästä tukasta ja parrasta ”vastoin heavyasetuksia” luopuneen toisen kitaristin Sascha Gerstnerin työskentely oli perin ilmaisuvoimaista ja tyylipuhdasta. Lauantai-illan ja festivaalin päätti englantilainen, tarkkoja kuvauslupaehtojakin asettanut illan ”pääesiintyjä” Def Leppard. Kokonaisuutena todeten: Tampere ja sekä kotimainen että ulkomainen heavykansa on ansainnut tämän festivaalin, joten näillä mennään ensi vuoteen.

    Ensi vuonna uudestaan

    South Park -festivaali nosti kävijämääriänsä reilusti. Toista kertaa järjestetty tapahtuma keräsi viikonlopun aikana reilut 11 000 festivaalikävijää Eteläpuistoon. Promoottori Timo Isomäki on erittäin tyytyväinen festivaaliin, joka järjestetään ensi vuonna uudestaan: – Tästä on hienoa jatkaa! Neuvottelut ensi vuoden artisteista ovat jo kovassa käynnissä. Käymme kävijätutkimukset läpi ja yleisön mielipiteet huomioidaan ensi kesän ohjelmasuunnittelussa, Isomäki kommentoi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Eläkeliiton tuore, helmikuussa 2026 toteutettu suurkysely (12 436 vastaajaa) osoittaa, että väite eläkeläisten jäämisestä sopeutustoimien ulkopuolelle ei pidä paikkaansa

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Glazier cutting and installing glass in Northern Nigeria (30)
    Uutiset
    28.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työnantajat laiminlyövät lakisääteiset velvoitteensa – vaarojen ja haittojen arviointi retuperällä

    Joukkovoima kuva JIP CCO 4.0
    Kotimaa
    27.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Riittääkö parlamentaarinen sopu pysäyttämään kansaa kurjistavan leikkauspolitiikan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!