Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Helsingissä ajetaan köyhät pois silmistä

    Kotimaa
    12.5.2011 - 8:53
    Marko Korvela

    Yhteiskunnallisten asenteiden ja arvojen koventuminen alkaa näkyä Helsingissä. Kasvavat tuloerot, eriarvoisuus ja köyhyys ovat nousseet jo valtamediaankin, mutta niiden seuraukset halutaan vain lakaista maton alle – syihin ja syntyihin puuttumatta.

    Pari vuotta sitten Helsinkiin rantautuneet romanikerjäläiset ovat herättäneet paheksuntaa kaupunginjohtoa myöten. Monet haluaisivat kieltää kerjäämisen kokonaan ja rajoittaa romanien pääsyä maahan. Ilmapiirissä on vahvaa paluuta menneeseen, jolloin irtolaisuus oli rikos ja synti.

    Valtaosa suomalaisista pitää asunnottomuutta valtavana ongelmana, josta pitäisi päästä eroon. Mutta kun Helsingin Töölöön ollaan nyt puuhaamassa pitkäaikaisasunnottomien asuntolaa, on osa paikallisista asukkaista noussut äänekkääseen vastarintaan: ei asunnottomia ainakaan meidän nurkille.

    Leipäjono laskee asunnon arvoa

    Moni muistaa helsinkiläisen Veikko Hurstin, joka toimi yli 40 vuotta vähäosaisten, kodittomien ja alkoholistien auttajana. Hänen tunnetuimpia tempauksiaan olivat itsenäisyyspäivän köyhien ”linnanjuhlat” Helsingin Hakaniemessä, missä vieraili aikoinaan tasavallan presidentti Halonenkin.

    Muutama vuosi sitten edesmenneen Veikko Hurstin työtä on jatkanut hänen poikansa Heikki Hursti. Hänen johtamansa Laupeudentyö ry on jakanut ruoka- ja vaatepaketteja niitä tarvitseville Helsingin Kalliossa Helsinginkadulla Urheiluopistosäätiöltä vuokratussa kiinteistössä. Leipäjonot ovat monena aamuna kiemurrelleet Kallion kaduilla kymmenien ellei jopa satojen metrien mittaisina, eikä viime aikoina ruoka-avun tarvitsijoiden määrä ole ainakaan vähentynyt.

    Pääsiäisen jälkeen Hursti sai taloyhtiöltä tylyn kirjeen, jossa järjestöä varoitettiin leipäjonon aiheuttamista häiriöistä. Leipäjonon läheisyydessä asuvat ovat valittaneet esimerkiksi humalaisten jonottajien käyttäytymisestä. Eräs asukas jopa kertoi, että leipäjono oli laskenut hänen asuntonsa arvoa 20 000 eurolla.

    Kallio kuuluu kaikille!

    Kalliosta löytyy myös toisenlaisia äänenpainoja. Antikvariaattiyrittäjä Elmeri Vehkala pitää Punainen Planeetta -putiikkiaan Harjutorilla. Vehkala seurasi hetken leipäjonojen ympärillä vellonutta verkkokeskustelua ja päätti omalta osaltaan osoittaa, mitä mieltä oli.

    – Päätin, että lätinä riittää, on aika toimia. Parilla puhelinsoitolla saimme järjestettyä leivänjakelutempauksen, joka on mielenosoitus yleistä piittaamattomuutta kohtaan, kertoo Vehkala. Mukaan tempaukseen lähtivät Kallion Kulttuuriverkosto sekä Kallio-liike. Jaettavat leivät saatiin lahjoituksena Helsingin Leipomotyöntekijäin ammattiosasto ykköseltä sekä Vaasan Myllyltä.

    Vehkalan mukaan tempauksella halutaan osoittaa, että kaikki Kallion asukkaat ja yrittäjät eivät suinkaan ole yksimielisesti poistamassa katukuvasta ”ikäviä” ilmiöitä.

    – Asunnon arvo ei ole verrattavissa ihmisarvoon, eikä köyhyys poistu sillä, että se siivotaan pois näkyviltä. Kallio kuuluu kaikille. Täällä on tilaa monenlaisille ihmisille, ja tervetulleita naapureita ovat niin ruuanjakelupisteet kuin vastaanottokeskuksetkin, sanoo Vehkala.

    Heikki Hursti aikoo tavata sosiaalijohtaja Paavo Voutilaisen tiistaina 17. toukokuuta. Tapaamisessa keskustellaan Hurstin mukaan avustustoiminnan siirtämisestä mahdollisesti uuteen paikkaan, jossa toiminta aiheuttaa vähemmän asukkaiden närkästystä.

    Antikvariaatti Punainen Planeetta


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!