Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hesari suoltaa uusliberalistista propagandaa

    Kotimaa
    24.10.2011 - 16:09
    Tiedonantaja
    MN
    – Koska valtamediat ovat kaupallisia ja "omistajan ohjauksessa"

    Rivikansalaisten keskuudessa on vallalla käsitys, että Suomi on vapaan tiedonvälityksen mallimaa. Tiedotusvälineet ja toimittajat kuorossa paheksuvat Venäjän, Kiinan ja muiden mielipidevapautta.

    Mutta millaista on journalistinen vapaus Suomessa? Tätä pohdittiin lauantaina 15. lokakuuta Helsingissä Helsingin Sanomat – Sananvapauden monopoli -seminaarissa.

    Tietokirjailija Ari Ojapelto arvosteli tiukin sanoin eritoten Helsingin Sanomien talousjournalismia, jossa eivät tosiasiat paljoa paina.

    – Hesari jakaa yksipuolista tietoa ja käyttää uusliberalistisia talousasiantuntijoita. Samanaikaisesti se sulkee toisinajattelijoilta mediatilan. Sen seurauksena jopa Hesarin omat pääkirjoitustoimittajat ihmettelevät ääneen niin sanottujen virallisten talousennusteiden jatkuvaa epäonnistumista, latasi Ojapelto.

    Hän itse osasi ennakoida aikoinaan esimerkiksi 1990-luvun laman ja nykyisen finanssikriisin tuloa. Helsingin Sanomat ei Ojapellon kirjoituksia noteerannut, vaikka tämä niitä lehdelle tarjosi.

    Toimittajat pelotellaan markkinaideologian rengeiksi

    Ojapelto listasi lukuisia tabuasioita, joita Hesari ei suostu suurelle yleisölle valottamaan. Näitä ovat esimerkiksi todelliset tilastot maailmantalouden tilasta, joista käy selvästi ilmi kriisin todellinen luonne. Vastaavasti myöskään työllisyyden, talouskasvun, tuottavuuden ja verotuksen osalta Hesari ei kerro relevanttia tietoa, vaan julistaa uusliberalistisen talousopin mukaista propagandaa.

    Ojapelto ei voi uskoa, että taloustoimittajat olisivat niin selkärangattomia ja ammattitaidottomia, etteivät ymmärtäisi mistä on kysymys. Toimittajat pelkäävät urakehityksensä ja työpaikkansa puolesta. Lisäksi toimittajia ulkoistetaan freelancereiksi ja yrittäjiksi.

    – Koska valtamediat ovat kaupallisia ja ”omistajan ohjauksessa”, vapaaksi päästetyn markkinaideologian toimivuutta ei sovi epäillä. Mielipiteiden vapaudesta päätettäessä avainasemissa ovat medioitten päätoimittajat ja toimituksen esimiehet. Käytännössä he ovat omistajien intressien valvojia, sanoi Ojapelto.

    Media mukana talouselämän salaseuroissa

    Medioiden päätoimittajat esiintyvät mielellään puolueettomina, itsenäisinä toimijoina ja avoimen journalismin esitaistelijoina. Ojapelto totesi, että silti monet heistä ovat mukana talouselämän päättäjien salaseurojen kokouksissa, joihin osallistuvilta edellytetään vaitiolovelvollisuutta.

    Esimerkiksi Bilderbergin kokoukseen on vuosi toisensa jälkeen osallistunut eri maiden valtamedioiden johtoporrasta. Suomalaisista mediayhtiöiden henkilöistä Bildenbergin kokoukseen on osallistunut ainakin Aatos Erkko (HS), Janne Virkkunen (HS), Hanna Rajalahti (Talouselämä), Mikael Pentikäinen (Sanomaliitto, Sanoma News), Atte Jääskeläinen (STT, HS, YLE) ja Antti Blåfield (HS).

    Bilderbergin piirissä on rahaeliitti jo vuosikymmenten ajan juoninut Euroopan unionia, yhtenäisvaluuttaa ja vapaita pääomamarkkinoita. Ojapelto muistutti, että Hesari oli aktiivisesti mukana Suomen manipuloinnissa EU:n ja rahaliitto EMU:n jäseneksi.

    Ojapelto peräänkuulutti median tutkijoilta asiaan tarttumista: olisi syytä selvittää, miten paljon lehtien päätoimittajat säätelevät ja rajoittavat toimittajien ilmaisuvapautta. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen ylioppilaskuntien liiton kokouksen keskiössä oli opiskelijoiden toimeentulo. kuva Anriika Kauppi
    Uutiset
    18.11.2025
    Toimitus

    Suomen ylioppilaskuntien liitto: ”Järjestelmä ei toimi opiskelijoille”

    Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) ry on valinnut uuden hallituksen vuodelle 2026.

    Ignacio Ramonetin mukaan käsillä oleva teknologinen murros uhkaa sekä yhteiskunnallista vapautta että työväenluokan asemaa. Kuva Cancillería Ecuador CCO 2.0
    Teoria
    17.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Radikaali älykkö esittää vasemmistolle roolia tekoälykehityksessä

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!