Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ICT-alalla häikäilemätöntä palkkojen polkemista

    Kotimaa
    22.9.2020 - 10:07
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2020
    Pro logo

    Työtaistelu jatkui syyskuun puolivälissä ICT-palveluita tarjoavassa Suomen Kotidatassa, jossa tilanne on jatkunut henkilöstön kannalta jo pitkään kestämättömänä. Yrityksen henkilöstö aloitti viimeisimmän lakon maanantaina 14. syyskuuta. Kotidatassa on käyty viime heinäkuusta lähtien lukuisia työtaisteluja liittyen henkilöstön räikeään alipalkkaukseen sekä muihin väärinkäytöksiin. Yritys on kuitenkin toistuvasti ollut haluton ratkaisemaan itse aiheuttamiaan ongelmia.

    – Kotidatan tilanne on edelleen henkilöstön työehtojen kannalta kestämätön. Nykyiset työsuhteen ehdot eivät takaa riittävää toimeentuloa, jonka vuoksi työtaistelun jatkaminen on välttämätön toimenpide tässä tilanteessa, sanoi Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen.
    Työtaistelu laajeni jo elokuun lopulla, jolloin Elisan ja Telian henkilöasiakaspalvelun toimihenkilöt aloittivat tukityönseisauksen. Näiden lisäksi Ammattiliitto Pro piti tukilakon Elisan ja Telian alihankkijana toimivassa Rainmaker Customer Experiencessa.

    Tuntipalkka pahimmillaan muutaman euron

    Tukityötaisteluiden taustalla oli Suomen Kotidatan itsepintainen ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Paseo Los Próceres – Caracasin monumentaalinen bulevardi, Venezuelan itsenäisyyden juhlimisen keskeisin kohde, aivan rauhankokouksen läheisyydessä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasissa rauhan ääni kaikuu vuorten yllä

    Latinalaisen Amerikan portti – Caracas  on sekä konkreettinen että kuvallinen portti Karibian ja Andien välillä – se yhdistää vuoret, meren ja poliittisen liikkeen.

    Parempi työelämä ja riittävä toimeentulo vahvistavat kehittyvien maiden ihmisten hyvinvointia ja taloutta. Kuva Eman Abdelkader CCO4.0
    Politiikka
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SASK valittaa valtionapupäätöksestä: Työelämän ihmisoikeustyön rahoitusta leikattiin rajusti

    Aloitteessa eläimille ehdotetaan muun muassa oikeutta elämään, lajityypilliseen käyttäytymiseen sekä oikeusturvatakeita. Kuva Suomen eläinoikeusjuristit ry
    Uutiset
    10.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinten perusoikeudet perustuslakivaliokuntaan – asiantuntijat vaativat muutosta

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!