Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ilmastomielenosoitus jatkuu Helsingin keskustassa

    Kotimaa
    Avainsanat: ilmastonmuutos, mielenosoitukset, ympäristökriisi, elokapina
    18.6.2021 - 12:27
    Marko Korvela
    Elokapina 18.6.2021 Mannerheimintie Helsinki kuva Marko Korvela
    Elokapinan eilen alkanut mielenosoitus sulkee edelleen Helsingin Mannerheiminkadun Eduskuntatalon edustalla. Kuva Marko Korvela

    Elokapinan eilen alkanut mielenosoitus sulkee edelleen Helsingin Mannerheiminkadun Eduskuntatalon edustalla. Mielenosoittajien mukaan Marinin hallitus on epäonnistunut ilmastoteoissaan. Väki vaatii tiukempia toimia uhkaavan ilmastokriisin torjumisessa.

    Toistaiseksi virkavalta ei ole puuttunut rauhanomaiseen mielenilmaukseen.

    Sen sijaan sosiaalisessa mediassa keskustelu käy kuumana. Hurjimmat kommentoijat ovat jopa yllyttäneet autoilijoita ajamaan mielenosoittajien päälle. Ylipäätään paheksunta liikenteen estämistä kohtaan on suurta, vaikka Elokapinan mielenosoittajat ovat sallineet hälytysajoneuvojen kulun ja muun tarpeellisen liikenteen.

    Muutama viikko sitten turvetuottajien mielenosoitus sulki kymmenien rekkojen voimalla koko Helsingin keskustan liikenteen ilman että se herätti suurtakaan paheksuntaa. Moni elokapinallinen pitääkin epäreiluna, että ilmastoa tuhoavan elinkeinon puolesta on hyväksyttyä osoittaa mieltä mutta muuten ei.

    Elokapinalla ei ole aikeita lopettaa mielenosoitusta ennen kuin tarvittaviin ilmastotekoihin ryhdytään.

    Lue lisää mielenosoituksen taustoista ja katso eilisiä kuvia täältä.

    Elokapina 18.6.2021 Mannerheimintie Helsinki kuva 2 Marko KorvelaMielenosoittajien mukaan Marinin hallitus on epäonnistunut ilmastoteoissaan. Kuva Marko Korvela


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Woke-keskustelu on viime vuosina noussut yhdeksi suomalaisen politiikan kiistellyimmistä teemoista, mutta ilmiötä ei ole aiemmin tarkasteltu systemaattisesti mittareiden avulla.

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!