Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Informaatiosotaa ukrainalaisten kustannuksella

    Ulkomaat
    18.2.2022 - 9:31
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja helmikuu 2022
    Kuva: Toivo Koivisto

    Suurin osa Suomen isoista tiedotusvälineistä on taantunut vuosikymmenien takaisiin vertauskuviin uutisoidessaan tilanteesta Ukrainassa. Isoimpien yhdysvaltalaisten ja brittiläisten uutistoimistojen vanavedessä on toisteltu fraasia Venäjän hyökkäyksestä ”minä päivänä tahansa”. Sodan piti alkaa myös jouluaattona Helsingin sanomien mukaan. Käynnissä on ollut siis täysi informaatiosota, jossa on unohdettu tärkein vaatimus koko alueelle: kattava rauhanjärjestely.

    – Suomalaisen median valtavirta on perinteisesti ollut Venäjän vastaista ja esiintynyt ”läntisten arvojen” puolustajana. Ukrainan kriisissä valtamedian ”länsi” on kuitenkin ollut nimenomaan Washington. Yhdysvaltojen esittämiin tiedustelutietoihin vedotaan ikään kuin toimituksissa ei olisi opittu mitään siitä, miten USA on levittänyt vääristeltyjä tietoja muun muassa perustellessaan hyökkäyksiä Afganistaniin ja Irakiin, kirjoitti toimittaja Yrjö Hakanen blogissaan 15. helmikuuta.

    Hakasen mielestä Suomella voi olla erityinen rooli kriisissä.
    – Suomella on ja voisi olla ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!