Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Irti puolueiden kahleista!

    Kotimaa
    24.3.2025 - 13:05
    Tiina Sandberg
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2025

    Ammattiliittojen voima ei perustu puoluepolitiikkaan, vaan työpaikoilla syntyvään jäsenistä lähtevään järjestäytymiseen, solidaarisuuteen ja kykyyn pakottaa työnantajat myönnytyksiin. Tämä on ay-liikkeen historiallinen tehtävä ja sen elinehto. Suomessa ay-liike on nojannut vasemmistopuolueisiin, odottaen niiden ajavan palkansaajien etua. Tämä on osoittautunut kerta toisensa jälkeen sudenkuopaksi.

    Kun ay-liike sitoo itsensä puolueisiin, se tulee sitoneeksi kätensä neuvottelupöydässä. Esimerkiksi demareiden ollessa hallituksessa liitot ovat olleet haluttomia organisoimaan neuvottelupainetta, koska se voisi hankaloittaa puolueen asemaa. Tämä näkyi myös Marinin hallituksen aikana: vaikka työmarkkinoilla tehtiin työntekijöille haitallisia päätöksiä, ay-liikkeen vastarinta jäi vaisuksi. Oikeistopopulismi rynnii eteenpäin. Einkeinoelämä ajaa häikäilemättömästi omaa agendaansa. Ja silti ammattiliitot ovat jääneet puolustuskannalle, odottamaan poliittista pelastusta sen sijaan että ottaisivat aktiivisen roolin.

    Ay-liikkeen on irrottauduttava tästä asetelmasta ja alettava harjoittaa itsenäistä politiikkaa. Ammattiliittojen ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Suomen suurimman työnhakupalvelun Duunitorin työpaikkailmoitukset keräsivät vuonna 2025 ennätyksellisen yleisön.

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Lääkärit Ilman Rajoja  järjestön ajoneuvo Jabaliassa. Nour Alsaqqa MSF
    Uutiset
    7.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Humanitaarinen apu vaarassa Gazassa ja Länsirannalla

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!