Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Isot työttömien yhdistykset niukkuuden äärirajoilla

    Kotimaa
    24.2.2020 - 14:50
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja Helmikuu 2020
    työttömien ruokala Turussa
    Turun työttömien ruokalaa uhkaa sulkeminen jos kaupungin leikkaukset toteutuvat.

    Työttömien Keskusjärjestö on erittäin huolestunut epätoivoisista viesteistä, joita on kantautunut jäsenmäärältään suurimmista yhdistyksistä. Järjestön mukaan kaupunkien avustukset yhdistyksille Turussa ja Jyväskylässä ovat supistuneet merkittävästi kaupunkien säästöpaineiden vuoksi.

    – Samalla kun valtion rahoittamat työllisyyspoliittiset avustukset ovat vähentyneet, myös kaupunkien avustukset yhdistystoimintaan ovat supistuneet. Tilanne on jatkunut vuosia ja yhdistykset ilmoittavat toimivansa niukkuuden äärirajoilla, kerrotaan järjestön tiedotteessa.

    Työllistäessään ja järjestämillään työllisyyspalveluilla työttömien yhdistykset vähentävät mm. kaupunkien ja kuntien työttömyysturvamenoja ns. kuntien sakkomaksuja per työtön.

    Työttömien Keskusjärjestön toiminnanjohtaja Jukka Haapakoski on erittäin pettynyt tilanteeseen.

    – Missä on kuntapäättäjien ymmärrys yleishyödyllisen yhdistystoiminnan merkityksestä kuntien taloudelle ja kuntalaisten hyvinvoinnille? Tilanne on ironinen nyt kun työllisyyden kuntakokeilut ovat käynnistymässä ja yhteistyötä voitaisiin vahvistaa entisestään.

    Kysymys on myös arvomaailmasta. Halutaanko, että kaikki työttömien toiminnat ja palvelut ovat ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) vappupuheissa Jyväskylässä ja Joensuussa korostettiin, että työväenluokan asema on heikentynyt ja että nykyinen talous- ja turvallisuuspo

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!