Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Israel käyttää Libanonissa ja Gazassa myös UUSIA TUHOASEITA

    Arkiston arkiston artikkeli
    11.8.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 28/2006.

    Tähän mennessä on sairaaloista, silminnäkijöiltä, aseasiantuntijoilta ja journalisteilta saatu lukematon määrä raportteja, jotka viittaavat vahvasti siihen, että Israel käyttää hyökkäyksessään Libanonia ja Gazaa vastaan sekä ennestään tunnettuja että uusia joukkotuhoaseita.

    Outoja ruumiita

    Haavoittuneilla ja kuolleilla on todettu uusia ja outoja oireita.

    Ruumiita, joiden kudokset ovat kuolleita ja joissa ei ole mitään ilmeisiä haavoja; kutistuneita ruumiita; siviilejä vakavin vammoin alaraajoissa, jotka vaativat amputointia ja jota siitä huolimatta seuraa pysähtymätön kuolio ja kuolema; merkkejä pahoista sisäisistä haavoista ilman jälkiä sirpaleista; mustuneita mutta ei palaneita ruumiita ja vaikeasti haavoittuneita, joilla ei kuitenkaan ollut verenvuotoja.

    Monet näistä merkeistä viittaavat italialaisen tiedenaisen, Genovan yliopiston genetiikan professori Paola Manducan mukaan mahdollisuuteen, että Israel on käyttänyt uusia aseita, muun muassa ”suoraenergia-aseita (”direct energy” weapons) ja kemiallisia ja/tai biologisia vaikuttavia aineita.

    Myös belgialais-libanonilainen professori Bachir Cham ihmetteli pari viikkoa sitten muun muassa sitä, että Israelin iskujen jäljiltä löytyi mustuneita ruumiita, jotka eivät kuitenkaan olleet palaneet. Hän ei kuitenkaan siinä vaiheessa löytänyt asialle selitystä.

    Manduca pitää mahdollisena, että kyseessä on jonkinlainen makaaberi tulevaisuuden sodankäynnin koe, jossa ei kunnioiteta mitään: ei kansainvälisiä sääntöjä, kuten Geneven sopimusta ja biologisia ja kemiallisia aseita koskevia sopimuksia, ei pakolaisia, sairaaloita eikä Punaista Ristiä, puhumattakaan ihmisistä, heidän tulevaisuudestaan, heidän lapsistaan ja ympäristöstä, joka myrkytetään köyhdytetyllä uraanilla sekä öljy- ja kemiallisten säiliöiden pommittamisesta vapautuvilla myrkyillä.

    Riippumaton tutkimuskomissio

    Maducan mukaan libanonilaisilla ja palestiinalaisilla on juuri nyt monia kiireellisiä ja pakottavia ongelmia. Silti monet ihmiset ovat sitä mieltä, että näitä tapauksia ei voida eikä saa jättää huomiotta. Niinpä tiedemiehille ja asiantuntijoille on esitetty lukuisia vetoomuksia asian tutkimiseksi. Tällaisiin vetoomuksiin vastaamiseksi on perustettu ryhmä tutkimaan todisteita, kuvia ja materiaalista todistusaineistoa, jota valtuuskunnat ja kansalaisjärjestöt pystyvät tuomaan saastutetuilta alueilta.

    Maduca ja muut tutkijat vaativat, että YK perustaa kansainvälisen riippumattoman todentamis- ja tutkimuskomission, joka voi helpottaa pääsyä konfliktivyöhykkeelle ja todistusaineiston keräämistä suoraan kentältä. Kansainvälisen komission tulee raportoida asianomaisille viranomaisille, kuten ihmisoikeustribunaalille ja kansainvälisille tuomioistuimille.

    ERKKI SUSI

    * Lähteitä mm.: Paola Manduca: New and unknown deadly weapons used by Israeli forces, www.globalresearch.ca, 7.8.06; Sarah Meyer, Index Research: Index on Illegal US Weapons in Lebanon, www.globalresearch.ca, 30.7.06.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    Perustuslakivaliokunta ehdottaa eläinten perusoikeuksia koskevan kansalaisaloitteen hylkäämistä, vaikka useat kuullut asiantuntijat pitävät perustuslain muutosta perusteltuna

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!