Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Jokainen meistä on vähän kommari

    Teoria Mielipiteet
    Avainsanat: David Graeber, solidaarisuus, kommunismi, jakaminen
    18.12.2018 - 18:35
    Keijo Lakkala
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2018

    Näin joulun kynnyksellä pysähdyn usein ajattelemaan erästä sekä joululle että kommunismille ominaista asiaa. Pysähdyn pohtimaan jakamista ja jakamisen pohjalla olevaa keskinäisen avunannon ilmiötä. Vaikka onkin kenties väärin typistää kommunismin idea pelkästään jakamiseen (esimerkiksi Marx selkeästi irtisanoutuu tasajakokommunismin ajatusesta kirjoituksissaan), on jakamisen idea kuitenkin vähintään implisiittisesti mukana kommunismin kaikissa, myös sen ei-marxilaisissa versioisissa. Resurssien jakaminen, leivän murtaminen, yhteiseen pöytään asettuminen on varmasti jollakin tavalla läsnä kaikessa kommunismissa. Jakaminen, solidaarisuus sekä keskinäinen avunanto ovat kommunismin kovaa moraalista ydintä.

    Etenkin anarkistisessa yhteiskuntafilosofiassa tämä jakamisen ja keskinäisen avunannon (mutual aid)  ajatus on kommunismin tavoitetta määrittävä. Yhdysvaltalainen anarkisti-antropologi David Graeber onkin esittänyt että vaikka kapitalistisen ideologia kertoisi mitä ”ihmisluonnosta” ja ihmisyhteisöjen näennäisesti darwinilaisesta eloonjäämiskamppailusta, totuus ihmisyhteisöjen perustoiminnasta on kuitenkin se, että me elämme jo lähtökohtaisesti kommunismissa. Ilman keskinäistä avunantoa, jakamista ja solidaarisuutta yksikään yhteiskunta ei olisi mitenkään mahdollinen. Graeberin mukaan kaikki yhteiskunnalliset ja taloudelliset järjestelmät – mukaan lukien kapitalismi – rakentuvat aina reaalisesti olemassaolevan kommunismin päälle.

    Tämän Graeberin argumentoiman reaalisesti olemassaolevan ”alkukommunismin” ilmentymiä voimme nähdä läpi inhimillisen elämän kirjon, mutta erityisen selvästi tuo alkukommunismi tulee esille erilaisissa kriisitilanteissa: kun esimerkiksi luonnonmullistus keskeyttää yhteiskunnan kitkattoman kulkemisen, kun ”normaaliksi” ymmärretty yhteiskunnallinen elämä keskeytyy ja tulee mahdottomaksi, pulpahtaa alkukommunismi esille ”normaalien” yhteiskunnallisten suhteiden alta. Jokapäiväiset sosiaaliset roolimme riisuituvat yltämme ja mahdollisuus toisenlaiselle elämälle tulee hetkellisesti mahdolliseksi.

    Luonnonmullistuksien yhteydessä ihmisistä on todettu kuorituvan helposti solidaarisia, yhteistyötä tekeviä ja jakamiseen kykeneviä olentoja vaikka olemassaoleva yhteiskunta olisi kasvattanut meitä miten nurjasti tahansa. Jokainen meistä on vähän kommari.

    Kommunismi ei siis sinällään ole minkään ideologian tunnustamista tai puolueen jäsenyyttä vaan toimintaa – usein hyvinkin arkipäiväistä elämää, joka lopulta mahdollistaa kaiken muun yhteiskunnallisen elämän.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!