Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Kamppailua sivistyksellisen tasa-arvoisuuden toteuttamiseksi

    Arkiston arkiston artikkeli
    11.9.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 33/11.9.2009

    ”Työväen Sivistysliiton perustaminen oli rohkea ajatus, varsinkin kun se lausuttiin ajalla, jolloin maassa vallitsi valkoinen terrori”, kirjoitti toimittaja Yrjö Räisänen liiton syntyvaiheesta.

    ”Valkoinen terrori” sananmukaisesti sävytti perustavaa kokousta, joka pidettiin syyskuun 1. päivänä 1919 Sos.dem. puolueen toimistossa Helsingissä. Kokous oli pieni ja vähälukuinen. Edustettuna oli vain kolme järjestöä ja viisi järjestöjen nimeämää edustajaa.

    Sos.dem. Nuorisoliitto, joka oli huolehtinut valmisteluista ja oli ensimmäisenä päättänyt liittyä sivistysliittoon, lähetti edustajanaan paikalle Hannes Räsäsen. Sos.dem. puoluetta edustivat Väinö Voionmaa, Taavi Tainio ja Mikko Ampuja ja Kulutusosuuskuntien Keskusliittoa Väinö Hupli. Puhetta kokouksessa johti V. Voionmaa ja pöytäkirjan kirjoitti M. Ampuja.

    Raittiusyhdistys Koiton edustaja ei ollut paikalla, vaikka Koitto oli ollut keskeisessä asemassa liiton perustamisen valmistelussa. Pian se liittyi TSL:oon edustajanaan puuseppä J. Virtanen.

    Perustavassa kokouksessa hyväksyttiin säännöt, keskusteltiin toiminnan suuntaviivoista ja valittiin toimikunta.

    TSL:n ”tarkoituksena on levittää sosialista valistusta työväen keskuuteen sekä tyydyttää sen henkisiä kulttuuritarpeita”, kirjattiin sääntöjen peruspykäläksi.

    Puheenjohtajaksi valittiin kansanedustaja prof. Voionmaa, joka hoiti tätä tehtävää pitkän ajan, vuodet 1919–1947.

    TSL syntyi tällä tavoin työväen yhteisenä liittojärjestönä, jossa Sos.dem. puolueen ohella olivat mukana siitä vasemmalla olevat vasemmistojärjestöt: Sos.dem. nuorisoliitto ja Koitto. Ne olivat kommunistiseen liikkeeseen suuntautuneita vasemmistojärjestöjä.

    Eräs merkittävä työväen sivistystyöntekijä, Otto Ville Kuusinen, joka siihen aikaan oli Helsingissä ja piileskeli aivan kokouspaikan läheisyydessä salaisessa asunnossa Säästöpankinrannassa, ei pystynyt tulemaan kokoukseen. Hän oli etsintä- ja pidätysmääräyksen alainen, ja jos hän olisi tullut kokoukseen, hänet olisi epäilemättä vangittu. Kuusinen on tietenkin tarkkaan seurannut työväen sivistysliiton perustamista ja sanonut siitä käsityksensä.

    …

    KALLE KUITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Palestiinatoimintapäivän julisteita 2026
    Kotimaa
    7.10.2026
    Petra Packalén

    Kansainvälinen toimintapäivä Palestiinan puolesta 10. lokakuuta

    October 10th -toimintapäivälle on luotu useita eri julisteita. Kuvassa niistä kolme rinnakkain.

    Euroopan vasemmistopuolueen viestintäkoordinaattori Silvia Pentassuglio
    Politiikka
    6.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Voiko rauhanpolitiikka yhdistää Euroopan vasemmiston?

    Kiinalainen Lizu kylä on noussut maaseudun köyhyydestä Kuva JP (Juha Pekka) Väisäne
    Uutiset
    5.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Temuttaminen sitoo Kiinan tavaravirtoihin

    Jori Porspakka on pitkäaikainen kansalaisvaikuttaja, joka seuraa aktiivisesti Tuusulan päätöksentekoa Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kotimaa
    1.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Jannu Jokelasta ei vaikene

    Sri Lankassa radikaalivasemmistolainen johto
    Politiikka
    29.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sri Lankan vasemmisto nousi valtaan syvän kriisin jälkeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!