Kapitalismi-leninismi ja Suomi
Maaliskuun Maanantaiklubilla helsinkiläisessä Ravintola Oivassa keskustelun innoittajana toimi pitkänlinjan toimittaja Hannu Taanila, joka alusti aiheesta: Kapitalismi-leninismi ja Suomi.
Taanila työskenteli pitkään Ylen kulttuuri- ja tiedeohjelmien toimittajana ja toimituspäällikkönä. Hänet tunnetaan puhetaidoistaan ja lukeneisuudestaan sekä provosoivista kommenteistaan, jotka hän kohdistaa erityisesti eliitin ja poliittisen oikeiston suuntaan. Taanila on todennut: ”Ärsyttää porvareita tarkoitti tanssiin kutsumista: kutsumista avoimeen ja julkiseen keskusteluun, jossa kaikilla osapuolilla on yhtäläinen sanomisen vapaus, niin että syntyy dialogi, julkinen, avoin ja jatkuva. Ärtyminen on ainoastaan ylemmän oikeistolaisen keskiluokan etuoikeus ja ominaisuus. Köyhillä ei ole minkäänlaista yhteiskunnallista varaa ärtyä.”
Ennen Taanilaa Maanantaiklubin lavalle nousi kantaaottavista sanoituksistaan tunnettu reggaeartisti Maria Aleksandra. Reggaemusiikin kotimaassa hiljattain inspiroitumassa pistäytynyt Maria Aleksandra on julkaissut levyt Kohti juuri sitä ja Tarpeeksi hyvää.
Seuraavassa Taanilan kriittisiä ja ...