Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Karun kaunis ja vahva Salka Valka

    Kulttuuri
    3.5.2010 - 12:57
    Hannu Oittinen

    On sattumaa, että Sampolan työväenopiston teatteri Tampereella valitse kuukausia sitten kevään näytelmäkseen Salka Valkan. Pieni maa on ollut viime aikoina esillä tietenkin tulivuorenpurkauksen aiheuttaman tuhkapilven vuoksi, mutta eipä ole pitkä aika siitä kun kapitalismin tuhovoimat myllersivät maata. Eikä tuo myllerrys ole suinkaan lakannut.

    Islannin kirjallisuuden suuren pojan Halldor Laxnessin 1930-luvun alussa kirjoittaman romaani Salka Valka on varmaan sovitettu lukemattomille teattereille joka puolella maailmaa. Romaanissa ja näytelmässä kapitalismi ravistelee pientä kalastajakylää, kun 12-vuotias Salka Valka saapuu kylään äitinsä kanssa. Tässä aatteiden taistossa Salka Valka kasvaa kivuliaasti naiseksi.

    Sirkku Peltolan dramatisointi ja Raija Vikmanin ohjaus tekevät upeasti kunniaa Laxnessin romaanille. Samoin yksinkertaisen kaunis lavastus, jonka Vikman on tehnyt yhdessä Erkki Auran kanssa. Taustalla koko ajan kuuluva aaltojen pauhu ja islantilainen kansanmusiikki kruunaavat puitteet joissa Sampolan opistoteatterin näyttelijät yltävät vaikuttaviin roolisuorituksiin.

    Tanskasta tuotu sosialismi ei kertaheitolla uppoa karuun maaperään, vaikka kyläläisten kuoro päätyykin laulamaan Kansainvälistä. Pelastusarmeijan kuoro sinnittelee falskeilla halleluja-lauluillaan, kauppiaan ja papin äänet pitävät yllä vanhaa järjestystä. Muutos tulee sekä yhteisön että Salka Valkan elämään, mutta ei yksinkertaisesti vaan kivulla synnyttäen.

    En käy tässä arvioimaan roolisuorituksia, joista on valtaosin hyvää sanottavaa. Mutta sen sanon, että Sampolan opistoteatterin 30-henkinen näyttelijäjoukko tekee hienoa työtä Raija Vikmanin tiukassa ja oivaltavassa ohjauksessa. Aitoa islantilaisuutta esitykseen tuo Suomessa asuva Albert Sigurósson. Hieno löytö.

    Salka Valkan esityksiä on vapun jälkeen vielä kolme: toinen, viides ja kahdeksas toukokuuta. Esitykseen voi tutustua myös internetissä youtuben ja metroliven sivuilla.

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon