Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Katainen on Merkelin marionetti”

    Ulkomaat
    15.1.2015 - 12:55
    Marko Korvela
    GUE/NGL
    Dimitris Papadimoulisin mukaan Kataisen ja Merkelin politiikalla ei ole Euroopassa tulevaisuutta. / GUE/NGL |

    Vuonna 2012 silloinen Suomen pääministeri Jyrki Katainen sai epävirallisen ”antisolidaarisuuspalkinnon” sen vuoksi, että Kataisen johtama Suomen hallitus oli ainoana vaatimassa Kreikalta vakuuksia tukipaketeille.

    Katainen luopui kotimaan politiikasta Kokoomuksen viime kesän puoluekokouksessa ja petasi itselleen paikan Euroopan unionin johdossa.

    – Samanlainen epäsolidaarinen ja uusliberalistisen julma linja on Kataisella jatkunut Euroopan komission varapuheenjohtajan pestissä, toteaa Dimitris Papadimoulis, vasemmistolaisen GUE/NGL-ryhmän kreikkalainen meppi ja europarlamentin varapuheenjohtaja.

    Papadimoulis arvioi Tiedonantajan haastattelussa Euroopan unionin, Euroopan vasemmiston sekä GUE/NGL:n näkymiä vuodelle 2015.

    Leikkaamalla ei tule investointeja

    Dimitris Papadimoulisin mukaan EU:lla on suuria taloudellisia ongelmia: ennen kaikkea massatyöttömyys, taantuman ja deflaation riski sekä kasvava köyhyydessä elävien joukko.

    – Ongelmat kärjistyvät etenkin eteläisessä Euroopassa. Kehitys vaatisi investointeja, julkisen ja yksityisen rahan kierron elvyttämistä ja erilaisia julkisen velan uudelleenjärjestelyjä. Yhä useampi on joutunut myöntämään, että Etelä-Euroopan maiden velkaantuminen on merkinnyt pohjoisen Euroopan rikastumista. Sen vuoksi EU:ssa on velkoja soviteltava, huomauttaa Papadimoulis.

    Hän arvioi, että Jyrki Katainen on lähinnä Saksan liittokanslerin Angela Merkelin marionetti. Katainen noudattaa Merkelin vasallina sekä Kreikan taloutta kurittavaa linjaa ja yleisemminkin talouspolitiikkaa, jolla pidetään Euroopan unioni polvillaan.

    – Epäonnistuneesta leikkaus- ja kuripolitiikasta on luovuttava. Leikkaukset eivät ole johtaneet investointien kasvuun, kuten Katainen on saarnannut. Päinvastoin, investoinnit ovat Euroopassa vähentyneet jopa 15 prosenttia.

    Papadimoulisin mukaan Kataisen ja Merkelin politiikalla ei ole tulevaisuutta.

    – Jos jonkinlaista ”Euroopan New Dealia” ei saada aikaiseksi, eteläisen Euroopan maat tukahdutetaan. Köyhyys ja työttömyys kasvavat, mikä uhkaa Euroopan yhtenäisyyttä.

    Optimistisena tulevaisuuteen

    Papadimoulis edustaa Kreikan radikaalia vasemmistopuolue Syrizaa. Syrizalla on mahdollisuus nousta tammikuun lopulla järjestettävissä parlamenttivaaleissa Kreikan suurimmaksi puolueeksi. Tämä voi merkitä Kreikan talouskuripolitiikan loppua, neuvotteluja Kreikan velkojen uudelleenjärjestelystä ja osittaisesta mitätöimisestä – ja jopa Kreikan erottamista eurosta.

    Papadimoulis muistuttaa, että vasemmistolla on Euroopassa nostetta: esimerkiksi viime kevään europarlamenttivaaleissa GUE/NGL-ryhmä kasvatti kokoaan reilusti, 35 mepistä nykyiseen 52:een. Menestystä tuli Kreikan lisäksi muun muassa Espanjassa, Irlannissa ja Italiassa.

    Papadimoulisin mukaan vasemmiston menestyksen takana on ollut ja tulee olemaan selkeän, radikaalin vaihtoehdon esittäminen. On hylättävä leikkauspolitiikka ja vahvistettava tasa-arvoa, työllisyyttä ja hyvinvointia.

    – Vasemmistolla on vielä paljon tehtävää. Etenkin nuorten on nyt tartuttava toimeen eikä vain odottaa, että joku muu päättää tulevaisuudesta heidän puolestaan. Minua voi haukkua optimistiksi, mutta tulevaisuutta tekevät ne, jotka ovat optimisteja ja jatkavat taistelua vaikeuksia vastaan, toteaa Papadimoulis. 


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) vappupuheissa Jyväskylässä ja Joensuussa korostettiin, että työväenluokan asema on heikentynyt ja että nykyinen talous- ja turvallisuuspo

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!