Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kielletyt kirjat – punavangin elämäkerta Torniosta

    Kotimaa
    Avainsanat: Punavanki, Kielletyt kirjat, Tuula Savolainen
    19.11.2025 - 7:00
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Kirja kertoo kuinka nuori perheenisä salakuljetti hevosella kuusi säkillistä kiellettyjä kommunistisia kirjoja.
    Kirja kertoo kuinka nuori perheenisä salakuljetti hevosella kuusi säkillistä kiellettyjä kommunistisia kirjoja. Kuva: Eino Lindholmin kuva-arkisto.

    ”Muistan aina sen jouluaaton, kun saimme parannettua raakaa riisipuuroa, ja kun met sitä söimme, niin vatsamme alkoi turvota ja met olimme kuin ankat”, kirjoittaa Eino Lindholm päiväkirjassaan 24.12.1930, Vaasan lääninvankilassa.

    Torniolaisen punavangin Eino Lindholmin (1895–1977) elämäkerran Kielletyt kirjat  on kirjoittanut toimittaja Tuula Savolainen. Kirja kertoo kuinka nuori perheenisä salakuljetti hevosella kuusi säkillistä kiellettyjä kommunistisia kirjoja Vojakkalasta Kemijokivarteen Taivalkoskelle ja autokyydissä Kemiin.

    ”Kirja on osa poliittista historiaa, jonka vaiheet ulottuvat Alatornion Ylivojakkalasta halki Suomen. Kirjat muuttivat papan elämänsuuntaa, kun hän joutui punavankina kirjojen salakuljetuksesta Tammisaaren pakkotyölaitokseen. Vankila kasvatti Einosta lappilaisen kommunistisen liikkeen luottopoliitikon”, sanoo Savolainen.

    ”On surullista lukea vanhoja kuulustelupöytäkirjoja, joista selviää, kuinka naapurit ja tutut ilmiantoivat ihmisiä Etsivälle keskuspoliisille. Pappa kavallettiin kylällä kommunistina ja hän sai peräänsä ohranan. Einoa jahtasivat vuosikymmeniä valtiollisen poliisin lisäksi tullimiehet ja rajavartijat kirjojen ja lehtien salakuljettamisesta. Tornion ja Haaparannan kautta kulki myös maanpaossa olevia ihmisiä, joita Vojakkalan kommunistit salakuljettivat rajan yli”, sanoo Savolainen.

    Eino Lindholm oli 34-vuotias, kun neljä poliisia tunkeutui kiväärit käsissään hänen kotitorppaansa ja pidätti miehen syysyönä 1930. Einon lapset, 4-vuotias tytär ja 2-vuotias poika, todistivat isänsä pahoinpitelyä. Ohrana kuljetti Einon Kemin poliisilaitokselle, josta alkoi matka Oulun, Vaasan ja Katajanokan vankiloiden kautta Tammisaaren vankilaan.

    Länsirajan salainen etappitie paljastui

    Eino Lindholmin pidätys johti Haaparannalta länsirajan yli Tornioon ja alemmaksi Vojakkalaan kulkeneen Perä-Pohjolan salaisen etappitien paljastumiseen.

    Vojakkalan kommunistit salakuljettivat Suomen Luokkasota, Historiaa ja muistelmia kirjaa (Arne Halonen, 1928). Kiellettyä kirjaa salakuljetettiin hevosilla, potkureilla, kalakelkoilla, kuorma-autoilla ja junilla. Sitten 500 sivuista kirjaa piilotettiin niittylatoihin, ulkorakennuksiin ja navetan lattialautojen alle.

    Vaasan hovioikeus tuomitsi Eino Lindholmin valtiopetoksen valmistelusta yhdeksi vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankilaan. Lindholmi meneteti kolmeksi vuodeksi kansalaisluottamuksen. ”Siinä oli tiukka paikka säilyttää oma ihmisarvo. Papan ainoa ”rikos” oli olla eri mieltä valtaa pitävien kanssa. Suomessa oli kommunistilait, ja sensuuri kielsi julkaisemasta ja levittämästä kiellettyä kirjallisuutta”, sanoo Lindholmin lapsen lapsi toimittaja Tuula Savolainen.

    Tammisaaren ”yliopistossa” Eino teki puoluetyötä ja hän pääsi vankilan kirjastoon jatkamaan lapsena aloittamaansa lukuharrastusta. Iltaisin hän luki sellissä marxilaista kirjallisuutta, opiskeli valtio-oppia, filosofiaa ja tähtitiedettä. ”Puoluetyö jatkui Tammisaaressa ja yhteydet olivat muurien ulkopuolella. Tammisaaren pakkotyölaitos oli minulle koulu. Se oli marxilais-leninismin koulu”, kirjoitti Eino Lindholm päiväkirjaansa.

    Poliittiset vangit tekivät työtä Tammisaaressa. Eino Lindholm joutui töihin vankilan sairaalaan. ”Poliittisen vangin hoito oli ilveilyä. Lääkkeenä käytettiin kauraliimaa ja joitakin tippoja. Oli samantekevää, eli tai kuoli”, kirjoittaa Lindholm päiväkirjassaan.

    Einosta kasvoi sananvapauden esitaistelija

    ”Punavankila kasvatti Einosta sananvapauden esitaistelijan. Olen omistanut papan elämäkerran kaikille niille taistelijoille, jotka tekevät työtä sananvapauden puolesta. Meillä särjettiin kirjapainoja ja kiellettiin työväenliikkeen lehtiä ilmestymästä. Tuossa kauhistuttavassa ajassa Eino kuljetti kirjallisuutta ja puolusti uupumatta sanomisen ja kirjoittamisen oikeutta”, sanoo Tuula Savolainen.

    Tuula Savolaisen kirjoittama Kielletyt kirjat sisältää Eino Lindholmin vankilassa kirjoittamat päiväkirjat ja muistelmat työväenliikkeen toiminnasta Vojakkalassa.

    Kun Eino vapautui Tammisaaresta, hän jatkoi Suomen Kommunistisen Puolueen (SKP) maanalaista työtä. Eino, Kalle Kankaanranta ja Leo Alakokkare olivat perustaneet kolmen miehen maanalaisen solun Vojakkalaan jo vuonna 1923, jolloin Eino liittyi puolueen jäseneksi.

    Köyhien ihmisten asialla Alatorniolla

    Kirjailija Savolainen kertoo, että Einolla oli aina joko metsäsukset tai polkupyörä lähtövalmiina, kun käsky kävi. Hän hiihti tai pyöräili kokouksiin Alatornion kunnantoimistolle ja ihmisten tykö ympäri pitäjää. Työ jatkui organisaattorina SKP:n Lapin piirissä sekä puheenjohtajana SKP:n ja SKDL:n Vojakkalan ja Kourilehdon osastoissa. Lindholm toimi Alatornion kunnanvaltuutettuna ja muissa luottamustehtävissä noin kolme vuosikymmentä.

    ”Tänä päivänä jäisit puoluetyöt tekemättä hihtomalla. Kukaan ei hiho politiikan perässä kymmeniä kilometrejä päivässä, niinko Eino teki”, kertoo kirjassa SKP:n Kivikankaan osaston puheenjohtaja Esko Tikkala Kemistä.

    29.-30.11.2025 klo 10-15 Tornion Järjestötalolla joulumyyjäiset. Kielletyt kirjat (Tuula Savolainen, Omakustanne, 2024) myytävänä  20 € hintaan. Tornion Järjestötalo: osoitteessa Kemintie 53, Tornio


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen ylioppilaskuntien liiton kokouksen keskiössä oli opiskelijoiden toimeentulo. kuva Anriika Kauppi
    Uutiset
    18.11.2025
    Toimitus

    Suomen ylioppilaskuntien liitto: ”Järjestelmä ei toimi opiskelijoille”

    Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) ry on valinnut uuden hallituksen vuodelle 2026.

    Ignacio Ramonetin mukaan käsillä oleva teknologinen murros uhkaa sekä yhteiskunnallista vapautta että työväenluokan asemaa. Kuva Cancillería Ecuador CCO 2.0
    Teoria
    17.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Radikaali älykkö esittää vasemmistolle roolia tekoälykehityksessä

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!