Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kiinan kommunistinen talousihme

    Mielipiteet
    31.1.2010 - 15:03
    Aimo Minkkinen

    Juttelin Lenin-museossa Tampereella Guangzhoun (Kanton) pormestarin Zhang Guangningin kanssa. Puhe kääntyi siihen, että kommunistien johtama Kiina noudattaa Leninin talouspolitiikkaa. Lenin kutsui sitä Uudeksi talouspolitiikaksi (NEP) erotukseksi sotakommunismista.

    Keväällä 1921 Lenin totesi, että hänen käsityksensä sosialismista on muuttunut perin pohjin. Hänen mielestään tuli hyödyntää markkinatalouden suomia mahdollisuuksia talouden ja kansan elintason kohentamiseksi. Taloudellisten ratkaisujen ei tarvitse olla täsmälleen ihanteiden mukaisia, kunhan ne ovat toimivia. Sosialismia kohti tule edetä kansan aloitteellisuuden, luovuuden, omatoimisuuden ja yritteliäisyyden kautta. Kaikki mikä toimii vie kohti kommunismia. Marxilaisen ajattelutavan mukaisesti talous on perustana yhteiskunnan eteenpäinmenolle. Tavoitteena on korkea työn tuottavuus. Sosialismiin tuli pyrkiä kiinteässä yhteydessä maailmantalouteen. Neuvosto-Venäjän talous ampaisikin heti nousuun.

    Lenin tajusi, ettei 1920-luvulla ole odotettavissa edistyneissä länsimaissa pikaista vallankumousta. Siksi hän kehotti kääntämään sosialismin tulevaisuuden kannalta katseet maailman väestön valtaenemmistöön: Kiinaan, Intiaan, Vietnamiin, Latinalaiseen Amerikkaan, Afrikkaan.

    Kommunistien vallan aikana näillä Leninin opeilla on Kiinassa saavutettu maailmanhistorian hurjin talouskasvu. Kymmenisen vuotta sitten Kiina oli vielä suhteellisen takapajuinen kehitysmaa. Kiina on kyennyt nostamaan 350 miljoonaa ihmistä nälänhädän partaalta ihmisarvoiseen elämään ja ruokkimaan miljardiväestön. Se on enemmän ja nopeammin kuin mikään muu maa koskaan on kyennyt maailmanhistoriassa. Kommunistit saavat ihmeitä aikaan. Kiina etenee valitsemallaan tiellä suunnitelmallisesti.

    Kommunistinen puolue pyrkii myös parhaansa mukaan huolehtimaan markkinatalouden väistämättä mukanaan tuomien sosiaalisten epäkohtien (eriarvoisuus, korruptio) korjaamisesta. Näin hurja eteenpäinmeno ei tietenkään suju ongelmitta. Tarvitaan kontrolloitua markkinataloutta ja kommunistisen puolueen päättäväistä valtaa.

    Kaiken lisäksi Kiina on niin tärkeä osa maailmantaloutta, että voidaan sanoa sen pelastaneen kapitalismin tuoreessa kriisissä maailmantalouden täydelliseltä romahtamiselta. USA on velkaa Kiinalle 800 miljardia dollaria ja se kattaa budjettivajeensa kiinalaisilla lainoilla. Kiinassa on esimerkiksi maailman suurimmat automarkkinat, siis suuremmat kuin Yhdysvalloissa. Kiina on maailman suurin vientimaa.

    Kiinan omat raaka-ainevarat ovat suhteellisen pienet. Siksi se satsaa merkittävästi Afrikkaan ja esimerkiksi Turkmenistanista Kiinaan johtava uusi maakaasuputki kuljettaa vuosittain huimat 40 miljardia kuutiota kaasua vuodessa.

    Ylipäätänsä kommunistien johtama Kiina on nousemassa maailman ykkösvaltioksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!