Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kilpailu tekoälystä ja roboteista

    Teoria Mielipiteet Kulttuuri
    Avainsanat: marxilaisuus, Tekoäly, robotit, teknologia
    26.11.2018 - 17:28
    Jouko Koivistoinen
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2018

    Mielestäni marxilaisuus eli historiallinen materialismi pärjää hyvin siinä kilpailussa joka on näköjään syntynyt maailmaan tekoälyn ja robottien kehittämiseksi.

    Sekä tekoälyn että robottien inhimillistäminen ja aina vaan uskottavimmiksi luominen aiheuttaa kaikenlaista. esim. Kiinassa se on johtamassa siihen, että historiallisista ja kulttuurisista syistä johtuen Kiinan väestö on kehittynyt siten, että varsinkin nuoret miehet ovat yliedustettuina verrattuna nuoriin naisiin. Siitä on muodostunut todellinen ongelma.

    Seksuaalisuus iloineen ja ongelmineen on seikka, josta ei yleensä julkisesti puhuta. Mutta jos se alkaa vääristää yhteiskunnan ikäpyramidia, niinkuin Kiinassa ja Japanissa on käynyt, niin ongelmaan yritetään etsiä ratkaisua.

    Eräs tapa hoitaa asia on on suunnitella ja rakentaa aina vaan ihmismäisempiä ja taitavampia ihmistä muistuttavia robotteja, jotka voidaan ohjelmoida tekemään erilaisia asioita. Niinpä jo monessakin maassa, nyttemmin myös Suomessa, on perustettu bordelleja, joiden työntekijät ovat seksinukkeja, robotteja.

                                               *     *     *

    Palaan nyt kolumnin alkuun, kun väitin marxilaisuuden sopivan hyvin robottien rakenteluun. Se johtuu tietysti marxilaisuuden perusrakenteesta, joka johtuu materialistisesta, tieteellisestä tavasta havaita maailma ja todellisuus, eikä sekoittaa siihen mitään uskonnollisia ja muita hölynpölyjuttuja.

    Ihmisen tajunta on tietysti luku sinänsä, ja siellä voi piileskellä vielä kaikenlaista selittämätöntä, ja koko fyysinen todellisuuskin on vielä pitkälle selittämätön. Viittaan tällä mustaan, pimeään energiaan, joka laskelmien mukaan on olemassa ainakin teoreettisesti. Mutta varmaankin on hyvä lähteä siitä, että tajunta on eräs materian ominaisuus.

                                               *     *     *

    Mutta kaiken kaikkiaan, robotit ja keinoäly kehittyvät kohisten. Sci-fictiossa, elokuvissa kuvataan hyvin ihmimäisetkin robotit yleensä teknisesti koostetuiksi ”mutterikasoiksi”, joilla äly kuitenkin pelaa ja kommunikointi toimii.

    Miten todellisuus toimii? Ihmettelen, miksi ei ihmistä sinänsä ole alettu käyttää robottiaihiona. Osaahan se ainakin seistä ja kävellä, ja tehdä kaikenlaisia temppuja, puhuakin, ja funtsailla asioita. Niinpä luulisin, että ympäri maailmaa suoritetaan jo kaikenlaisia kokeita, millä kaikilla tavoilla ihmistä voidaan kehittää kohti tehokkaampaa suorituskykyä, eli ns. kyborgiksi.

    Itselleni on suoritettu kaihileikkaukset molempiin silmiin. Siis laitettu  sumentuneiden luonnollisten linssien tilalle muovilinssit. Aika monella ihmisellä on sydämentahdistin. Entä sitten keinomunuainen jne?

    Joidenkin tiedemiesten mukaan nano- ja bioteknologia kehittyessään aikaansaavat mm. sen, että nykyinen kännykän kokoinen tietokone voidaan pienentää tarvittaessa

    riisinjyvän kokoiseksi. Siinäpä sitten tieteelle ja teknologialle ongelma, miten saada nämä riisinjyvät kommunikoimaan ihmisen hermo- ja aivojärjestelmän kanssa. Jotkut tieteilijät jopa tuumiskelevat, että aikaa myöten ainakin joidenkin ihmisten tajunta voidaan rakentaa ja muokata sellaiseksi, että ihmisen tajunnalla, mielellä on suora yhteys internettiin…

    Voisiko ajatella niin, että ihminen on tuomittu tietoon…


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Maduron hallitus kuvaa tilannetta vakavimmaksi suvereniteettinsa loukkaukseksi vuosikymmeniin. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    3.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasia pommitettu – Venezuelassa hätätila

    Venezuelan hallitus julkaisi tänään (3.1.

    Selvityksen ytimessä on vaatimus uudesta yhteiskuntasopimuksesta – lupauksesta, joka kantaa muuttuneessa maailmassa ja vastaa väestön, ympäristön ja teknologian asettamiin reu
    Uutiset
    3.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitra: Suomen tulevaisuus vaatii uuden yhteiskuntasopimuksen

    Suomen ensimmäinen lottomiljonääri on nivalalainen Hilkka Pylkkö. Kuva Veikkaus
    Kotimaa
    2.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lotto 55 vuotta – ajatus suomalaiseksi syntymisen voitosta elää yhä

    Mielipiteet
    1.1.2026
    Tiina Sandberg

    Hyvinvointivaltio onkin liian tehokas

    Kansaneläkelaitos KELA tekstilogo 2017
    Kotimaa
    1.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Kela kiristää ehtoja

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!