Kirjavinkkejä kesään
Neuvostoliiton ja Venäjän historia ja nykyisyys on kiinnostava ja suomalaisten yllättävän vähän tuntema aihe. Tässä kimarassa esittelen joukon kirjoja, joiden avulla on mahdollisuus ottaa suureen naapuriimme erilaisia näkökulmia ja tarkastella sitä sekä kriittisesti että lämmöllä.
Vallankumouksen historia, arki ja nyky-Venäjä ovat tutustumisen arvoisia ja niihin perehtyminen avaa näköaloja myös meihin itseemme. Suomen ja Venäjän kohtalot ovat kietoutuneet menneisyydessä yhteen, emmekä tule pääsemään tuon suurvallan kainalosta minnekään. Ottakaamme siis ainakin ilo irti yhteisestä matkasta.
Vallankumouksen Venäjä 1891 – 1991 – Orlando Figes
Siltala, 2021
Orlando Figesin aiempia teoksia ja hänen toimintatapojaan on kritisoitu aiheesta, mutta hän on ottanut palautteesta onkeensa. Tässä kirjassa hän avaa näkemyksiään kiinnostavasti ja onnistuu löytämään olennaisia kehityskulkuja sekä puolueen että Neuvostoliiton historiassa.
Venäjän ...