Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kokoomus pitää suomalaisia pilkkanaan!

    Mielipiteet
    24.6.2014 - 11:34
    Hannu Tiainen

    Tätäkö paljon mainostettu porvarillinen demokratia on jota kokoomuksen johdolla nyt harjoitetaan? Äänestäjiä petetään mennen tullen ja eletään kuin pellossa muista piittaamatta. Ei kuulkaa, ei politiikkaa voi tehdä kuin lasten hiekkalaatikolla. Tai voi näköjään kun voimansa tunnossa kuvitellaan voitavan tehdä mitä lystää.

    Kokoomus pyörittää sellaista rulettia jota ei itsenäisyytemme aikana ole nähty ja suomalaiset ovat sivustaseuraajia, katselijoita ja lopuksi kaiken huvin maksajia. Näin se toimii kokoomuslainen vapaus ja demokratia. Illanistujaisissa heitetään noppaa kuka lähtee mihinkin virkaan ja milloin. Ja kun vähän ajan päästä ei enää huvitakaan lähteä mihin arvan heitto kabinetissa edellytti, niin päätetään valita se toinen, kivempi vaihtoehto.

    Yhteisten asioiden hoito näyttää olevan kokoomuslaisille vain hauskaa peliä, mutta samalla voidaan toteuttaa partiossa nuorena opittua käytäntöä, että kaverille kanssa ja niinpä ministereitä vaihtuu tuhka tiheään. Mitä sitä kansan hädästä ja tuskasta kun voidaan ministerin näkyvyyden kautta tehdä jo täydellä höyryllä eduskuntavaalityötä. Miettikääpä kuka mahtaa olla Helsingin vaalipiirin tuleva äänikuningatar? Ettei vaan ministeriksi nouseva viime vaaleissa rannalle jäänyt Laura Räty?

    Sitten nämä hyväkkäät kehtaavat vielä ihmetellä alhaista äänestysaktiivisuutta kun kansaa pidetään pilkkanaan, eikä tarkoitus olekaan hoitaa Suomi – laivaa kuntoon. Kysyä voi myös onko ministerien tehtävät noin yksinkertaisia joita kuka vain kykenee hoitamaan kun käytännöksi on näyttänyt tulleen kuinka lennosta heitellään ministerin pestiin uusia kasvoja.

    Mikä meitä suomalaisia oikein vaivaa kun annamme vuodesta toiseen hassuttaa itseämme? Kokoomuksen johdolla on kansaa pistetty polvilleen ja päitä pölkylle, mutta vaaleista toiseen heitetään lisää bensiiniä tuleen jotta varmaan ei jää kuin savuavat rauniot jäljelle. Kova näyttää olevan kipukynnys ja nöyryyttämisen sietokyky kun tyynenä seurataan Arkadianmäen peliä ja taidetaanpa lyödä vetojakin kuka tai ketkä otetaan seuraavaksi vaihtoon ja ketkä pääsevät poliittiselle kentälle.

    Ilmeisesti oikeistolainen yhteiskunta on perustanut ihan ihka oman pelin kun jalkapallossa ei edetä arvoturnauksiin. Kokoomus etunenässä järjestää päivästä toiseen sirkushuveja jossa vuoroin kapitalismin raadeltavaksi heitetään milloin työttömiä, pieneläkeläisiä, opiskelijoita, nuoria ja muita vähäväkisiä.

    No, jotain hyvääkin kokoomus on saanut aikaan. Se kun on heittänyt vuosikausia lunta tupaan ja jäitä porstuaan köyhälle kansanosalle, niin meitä ei hetkauta tuon taivaallista sateinen ja kylmä kesä. Ensi keväänä pistetään sitten eduskunta uusiksi ja politiikka perinteiseksi vasemmistolaiseksi ihmisläheiseksi ja nautitaan sitten pitkästä kuumasta kesästä ja kova kokoomuslainen ihmisten nöyryyttämisen kyykyttämispolitiikka on paha muisto vain.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!