Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kokoomus pitää suomalaisia pilkkanaan!

    Mielipiteet
    24.6.2014 - 11:34
    Hannu Tiainen

    Tätäkö paljon mainostettu porvarillinen demokratia on jota kokoomuksen johdolla nyt harjoitetaan? Äänestäjiä petetään mennen tullen ja eletään kuin pellossa muista piittaamatta. Ei kuulkaa, ei politiikkaa voi tehdä kuin lasten hiekkalaatikolla. Tai voi näköjään kun voimansa tunnossa kuvitellaan voitavan tehdä mitä lystää.

    Kokoomus pyörittää sellaista rulettia jota ei itsenäisyytemme aikana ole nähty ja suomalaiset ovat sivustaseuraajia, katselijoita ja lopuksi kaiken huvin maksajia. Näin se toimii kokoomuslainen vapaus ja demokratia. Illanistujaisissa heitetään noppaa kuka lähtee mihinkin virkaan ja milloin. Ja kun vähän ajan päästä ei enää huvitakaan lähteä mihin arvan heitto kabinetissa edellytti, niin päätetään valita se toinen, kivempi vaihtoehto.

    Yhteisten asioiden hoito näyttää olevan kokoomuslaisille vain hauskaa peliä, mutta samalla voidaan toteuttaa partiossa nuorena opittua käytäntöä, että kaverille kanssa ja niinpä ministereitä vaihtuu tuhka tiheään. Mitä sitä kansan hädästä ja tuskasta kun voidaan ministerin näkyvyyden kautta tehdä jo täydellä höyryllä eduskuntavaalityötä. Miettikääpä kuka mahtaa olla Helsingin vaalipiirin tuleva äänikuningatar? Ettei vaan ministeriksi nouseva viime vaaleissa rannalle jäänyt Laura Räty?

    Sitten nämä hyväkkäät kehtaavat vielä ihmetellä alhaista äänestysaktiivisuutta kun kansaa pidetään pilkkanaan, eikä tarkoitus olekaan hoitaa Suomi – laivaa kuntoon. Kysyä voi myös onko ministerien tehtävät noin yksinkertaisia joita kuka vain kykenee hoitamaan kun käytännöksi on näyttänyt tulleen kuinka lennosta heitellään ministerin pestiin uusia kasvoja.

    Mikä meitä suomalaisia oikein vaivaa kun annamme vuodesta toiseen hassuttaa itseämme? Kokoomuksen johdolla on kansaa pistetty polvilleen ja päitä pölkylle, mutta vaaleista toiseen heitetään lisää bensiiniä tuleen jotta varmaan ei jää kuin savuavat rauniot jäljelle. Kova näyttää olevan kipukynnys ja nöyryyttämisen sietokyky kun tyynenä seurataan Arkadianmäen peliä ja taidetaanpa lyödä vetojakin kuka tai ketkä otetaan seuraavaksi vaihtoon ja ketkä pääsevät poliittiselle kentälle.

    Ilmeisesti oikeistolainen yhteiskunta on perustanut ihan ihka oman pelin kun jalkapallossa ei edetä arvoturnauksiin. Kokoomus etunenässä järjestää päivästä toiseen sirkushuveja jossa vuoroin kapitalismin raadeltavaksi heitetään milloin työttömiä, pieneläkeläisiä, opiskelijoita, nuoria ja muita vähäväkisiä.

    No, jotain hyvääkin kokoomus on saanut aikaan. Se kun on heittänyt vuosikausia lunta tupaan ja jäitä porstuaan köyhälle kansanosalle, niin meitä ei hetkauta tuon taivaallista sateinen ja kylmä kesä. Ensi keväänä pistetään sitten eduskunta uusiksi ja politiikka perinteiseksi vasemmistolaiseksi ihmisläheiseksi ja nautitaan sitten pitkästä kuumasta kesästä ja kova kokoomuslainen ihmisten nöyryyttämisen kyykyttämispolitiikka on paha muisto vain.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!