Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kolumni: Perussuomalaista sanoi pikkuporvari

    Kotimaa
    22.6.2021 - 11:14
    Tiina Sandberg
    Digilehti: Tiedonantaja kesäkuu 2021
    Tiina Sandberg

    Kuntavaaleissa vasemmisto otti turpiinsa niin että soi. Vasemmistoliitto menetti 150 paikkaa. Demareilla oli rasitteenaan pääministeriys, joka ei helpota vaalivoittoa, mutta silti 250 menetettyä valtuustopaikkaa on valtava määrä. Vain Keskusta otti vielä kovemman iskun. SKP taas menetti kaikki valtuustopaikkansa.

    Kuka sitten voitti vaalit? Valitettavasti luvut näyttävät lahjomattomasti Perussuomalaisten edenneen. 580 uutta valtuustopaikkaa on enemmän kuin kaikkien vasemmisto puolueiden menettämät paikat yhteensä. Jos tämä ei ole taas kerran joku jytky, niin mikä sitten on?

    Perussuomalaiset ovat onnistuneet puhuttelemaan äänestäjiä jopa tilanteessa, jossa lähes puolet äänestäjistä jäi nukkumaan. Miten se teki sen?

    Syitä on varmasti monia, mutta yhteen kiinnostavaan törmäsin kun katsoin oman kaupunginosani kovimpien äänisaaliiden tilastoa. Asun Helsingissä pientaloalueella, jossa ilmapiiriä voi kuvailla pikkuporvarilliseksi.

    Viimeksi 2017 kovimmat yksittäisen ehdokkaan äänisaaliit menivät alueellamme ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Amnestyn mukaan Israelin uusi kuolemanrangaistuslaki estää armahdukset ja mahdollistaa teloitukset. Kuva World Coalition Against the Death Penalty CCO 2.0
    Uutiset
    16.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Israel ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille

    Israel on hyväksynyt lain, joka mahdollistaa kuolemanrangaistuksen palestiinalaisille.

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!