Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommaritubettajat yhdistävät viihteen ja aatteen

    Kulttuuri
    20.9.2017 - 11:41
    Tiedonantaja

    Tämän syksyn Tiedonantaja-festivaalin teema on vaihtoehtoinen media. Omalla tavallaan aihetta lähestyy helsinkiläinen Klaus Kärki, jonka ideana on työväenaatteen tuominen uusiin kanaviin: pelaamisen ja viihteen pariin.

    – Haluamme käyttää tilaisuuden ja kutsua koolle kaikki tubettamisesta ja striimaamisesta, eli Internetiin videoviihteen ja asiaohjelmien tuottamisesta kiinnostuneet toverit.

    Jo nyt idean ympärille on muodostunut pieni ”kommaritubettajien” verkosto. Kärki kannustaa liittymään ennakkoluulotta mukaan, jos aihe herättää intohimoja.

    – Onko sinulla vanhoja YouTube-videoita, mutta innostus päässyt lopahtamaan? Hyviä suunnitelmia, muttei ketään kenen kanssa toteuttaa ne? Tule esittelemään ideoitasi ja videoitasi, tutustumaan samanmielisiin, ja suunnittelemaan yhdessä uusia projekteja.

    Workshop-tyylinen Kommaritubettajien miitti järjestetään festivaalipäivänä 7. lokakuuta Työväenmuseo Werstaan Höyrykoneella klo 12:00–14:00. Paikalle sopii tulla myös ihan vain kannustamaan, eli nykykielellä komppaamaan, symppaamaan ja fanittamaan.

    Maratonilähetys festivaalin tueksi

    Striimaamisen maailmaan voi tutustua jo ennen festivaaleja. Alkusysäyksenä toiminnalle ryhmä järjestää varainkeruutempauksen suorana lähetyksenä Twitch– ja YouTube-sivustoilla 23.9. klo 12–24.

    – Kyseessä on kansainvälisesti suurta suosiota nauttiva maratonilähetysformaatti, jossa pelaamme yhdessä pelejä, vastailemme chatin kautta tuleviin kysymyksiin, luemme lahjoitusviestejä, ja niin edespäin, kertoo Kärki.

    – Tärkeimpänä kaikista näytämme katsojille liikkeemme elinvoimaisuuden, ja innostamme yhteisöllisyydellämme uusia ihmisiä mukaan.

    Konspiraation kotisivut >>>

    Varainkeruulähetyksen ohjelmatiedot löydät osoitteesta www.tiedonantaja-festivaali.net


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!