Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Kommunisteilla laadukkaat ohjelmat kevään vaaleihin

    Kotimaa
    Avainsanat: Vaalit, SKP, alue- ja kuntavaalit
    13.3.2025 - 14:50
    Petra Packalén
    Kuva: Emma Grönqvist

    – Meitä, joita nykyinen hallitus ahdistaa, on paljon. Me emme ole vielä löytäneet toisiamme, mutta me etsimme ja kokoamme yhteyksiä. Kun ne vahvistuvat tarpeeksi, ne muuttuvat verkoksi, jonka paine pakottaa yhteiskunnan muutokseen. Tällä kertaa muutos ei ole huonompaan päin.

    Näin sanotaan Suomen kommunistisen puolueen vaalimanifestissa. Lisäksi kumpaankin kevään vaaliin kommunisteilla on oma vaaliohjelmansa, aluevaaleihin ja kuntavaaleihin.

    SKP haluaa kääntää politiikan suunnan yhteisvoimin.

    – Vaihtoehtomme lähtee siitä, että aletaan määrätietoisesti parantaa tavallisten ihmisten oloja. On parannettava pieni- ja keskituloisten taloudellista asemaa, lisättävä vaikutusmahdollisuuksia sekä laajennettava demokraattisia oikeuksia ja vapauksia. Tämä ei tapahdu itsestään, vaan vaatii aktiivista toimintaa kaikkien yhteiskunnan ahtaalle ajamien kanssa, sanotaan puolueesta.

    Soten tilanne kriisissä

    Aluevaaleissa taistellaan palveluista sekä oikeudesta hoitoon ja turvaan. SKP:n tunnukseksi aluevaaleissa valittiin Loppu hyvinvointialueiden kyykytykselle!

    Suomalainen sosiaali- ja terveydenhuoltojärjestelmä koki suuren muutoksen, kun se järjestettiin vuoden 2023 alusta uusien hyvinvointialueiden puitteissa. Tuolloin myös palo- ja pelastustoimi tuli hyvinvointialueiden järjestettäväksi. Aluevaltuustoihin valittavat ihmiset päättävät, miten sinä saat turvaa, kun elämä kolhii.

    Vuoden 2023 alusta voimaan tullut sote-laki on ennen kaikkea hallinnollinen uudistus. Sosiaalipalvelut valmisteltiin heikosti. Asukkaiden vaikutusmahdollisuuksia heikennettiin merkittävästi. Hyvinvointialueiden rahoitus määriteltiin kuntien ilmoittamien menojen pohjalta, mutta ei täysimääräisenä. Huomioon ei otettu lainkaan jo aloitusvaiheeseen mennessä kumuloitunutta n. kahden miljardin rahoitusvajetta ja siitä johtuvaa varsinkin perusterveydenhuollon kriisiytynyttä tilannetta. Orpon hallitus näkee sote-uudistuksen lähinnä säästöohjelmana. Hallitus on asettanut hyvinvointialueille tiukat budjettiraamit ja vaatimukset alijäämien kattamisesta vuoden 2026 loppuun mennessä. Tämä on johtanut siihen, että perustuslain takaamia palveluja ei pystytä järjestämään.

    Hyvinvointialueilla on laaja itsehallinto, mutta hallitus on syyllistynyt myös lainsäädännön keinoin päättämään hyvinvointialueiden huolella rakentamien sairaalaverkkojen varsin summittaisiin supistuksiin. Paras asiantuntemus olisi kuitenkin ollut hyvinvointialueilla, joista monet ovat nyt joutuneet kestämättömään tilanteeseen palvelujen järjestämisessä.

    Lähtökohtana terveys, sosiaali- ja pelastuspalveluissa on aina oltava ihmisten palveluntarve ja sen varmistaminen, että heillä on todellinen mahdollisuus käyttää tarvitsemiaan palveluita. Tämän on mentävä ohi budjettiraamien tai vuositason budjeteissa määriteltävien tulostavoitteiden. Hyvinvoinnilla ei saa olla hintalappua.

    Julkisten sosiaali- ja terveyspalveluiden heikentäminen leikkaamalla ja yksityistämällä on lopetettava. Julkisia palveluja on laajennettava, niitä on parannettava, eikä niitä saa yhtiöittää. Palvelujen kilpailutuksessa on huomioitava kokonaisuus, joka on toteutettava asiakaslähtöisesti. Hinta ei saa olla tärkein tekijä. Jo yksityistettyjen palveluiden palauttaminen asteittain julkisiksi on otettava tavoitteeksi.

    Valtion rahoituksen tavoitteeksi on palautettava alueellisten erojen tasoittaminen. Yksityistä hoito- ja hoivabisnestä suosivista ostopalveluista on siirryttävä asteittain siihen, että lakisääteiset sote-palvelut järjestetään pääsääntöisesti julkisina palveluina.

    Kunnat avainasemassa

    SKP:n tunnus kuntavaaleissa on Tukevat palvelut – kepeä arki. Kunnat ovat avainasemassa muutoksen tekemisessä. Kunnilla on mahdollisuus muuttaa suunta. Ne ovat paikallisia voimanlähteitä, joilla on valtaa luoda työpaikkoja, turvata palveluita ja päättää resurssien käytöstä. SKP uskoo, että kuntien kautta voimme korjata hallituksen virheitä ja rakentaa perustan oikeudenmukaiselle tulevaisuudelle.

    Kunnat ovat jo Suomen suurin työllistäjä, mutta niiden potentiaalia ei hyödynnetä tarpeeksi. On aika panostaa julkisiin palveluihin ja kuntien omistamiin yleishyödyllisiin yrityksiin. Näin voidaan luoda laadukkaita ja turvattuja työpaikkoja ja samalla vastata ihmisten arjen tarpeisiin myös silloin, kun taloustilanne on vaikea.

    Palvelut on otettava takaisin kuntien omiin käsiin. Liian monet kunnalliset palvelut on ulkoistettu voittoa tavoitteleville yrityksille, mikä on johtanut palvelujen laadun heikkenemiseen ja kustannusten kasvuun. Palvelut on palautettava kuntien omiin käsiin, jotta ne toimivat ihmisten, ei osakkeenomistajien, ehdoilla.

    Ehdokkaita ympäri maan

    SKP:n listoilla olevien ehdokkaiden listat on julkaistu puolueen nettisivuilla:
    Aluevaalien ehdokasgalleria
    Kuntavaalien ehdokasgalleria

    Helsingin kuntavaaleissa SKP:n tovereita on ehdolla yhteislistalla Asukkaiden ääni.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Palestiinatoimintapäivän julisteita 2026
    Kotimaa
    7.10.2026
    Petra Packalén

    Kansainvälinen toimintapäivä Palestiinan puolesta 10. lokakuuta

    October 10th -toimintapäivälle on luotu useita eri julisteita. Kuvassa niistä kolme rinnakkain.

    Euroopan vasemmistopuolueen viestintäkoordinaattori Silvia Pentassuglio
    Politiikka
    6.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Voiko rauhanpolitiikka yhdistää Euroopan vasemmiston?

    Kiinalainen Lizu kylä on noussut maaseudun köyhyydestä Kuva JP (Juha Pekka) Väisäne
    Uutiset
    5.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Temuttaminen sitoo Kiinan tavaravirtoihin

    Jori Porspakka on pitkäaikainen kansalaisvaikuttaja, joka seuraa aktiivisesti Tuusulan päätöksentekoa Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kotimaa
    1.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Jannu Jokelasta ei vaikene

    Sri Lankassa radikaalivasemmistolainen johto
    Politiikka
    29.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sri Lankan vasemmisto nousi valtaan syvän kriisin jälkeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!