Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunisteilla oma ehdokaslista Vaasassa

    Kotimaa
    9.3.2017 - 16:21
    Tiedonantaja
    Vaasalaiset kommunistit: Heli Pohjanhovi (vas.)

    Vaasassa Vasemmistoliitto torjui Suomen kommunistisen puolueen vaaliliittoesityksen, ja SDP:n sisällä käytiin keskustelu puolueen omien jäsenten ehdotuksesta ottaa SKP:n jäseniä sitoutumattomina puolueen listalle. Keskustelu ei tuottanut tulosta.

    Tapio Hakalan mukaan poikkeuksellinen tilanne aiheutti sen, että lehtikirjoittelussa kommunistit saivat poikkeuksellisen paljon julkisuutta. Nyt kommunistit asettivat oman ehdokaslistan. Ehdokkaina ovat Hakalan lisäksi Heli Pohjanhovi sekä Reino Kolmonen.

    Vasemmiston yhdistettävä voimansa

    Kommunistit Vaasassa vaativat hyvinvointi yhteiskunnan alasajon lopettamista. On torjuttava yhteiskunnan julkisten palvelujen myyminen voittoa tavoitteleville yrityksille.

    ”Vaasassa näkyy hyvin, miten on muodostunut johtavien virkamiesten- ja oikeiston poliitikkojen suppea ryhmä, joka ajaa elinkeinoelämän etuja vaasalaisten asuin ympäristön ja palvelujen kustannuksella.”

    Johtopäätös on Hakalan mielestä selvä.

    – Vasemmiston on yhdistettävä voimansa. Meitä yhdistäviä asioita on enemmän. Ja niitä ovat työväestön, työttömien ja vähävaraisten oikeudet. Vaasassa näkyy hyvin, miten on muodostunut johtavien virkamiesten- ja oikeiston poliitikkojen suppea ryhmä, joka ajaa elinkeinoelämän etuja vaasalaisten asuin ympäristön ja palvelujen kustannuksella. Itsestään selvyyksiä eivät ole lähellä olevat koulut, terveys- ja sosiaalipalvelut eivätkä kirjastopalvelut. Rakentamisen älytön keskittäminen vie tilaa ulkoilu- ja liikunta- palveluilta, esimerkkinä entinen raviradan alue, mistä olisi pitänyt rakentaa liikuntapuisto, mutta rakennusfirmojen edut menivät edelle.

    Hakala korostaa, että Vaasan kaupunginvaltuusto ja lautakunnat ovat tämän suppean ryhmän manipuloinnin ja ohjauksen kohteena.

    – Aivan hyvin voidaan kysyä toteutuuko kunnallinen demokratia Vaasassa. Sananvapauden Vaasassa voi unohtaa, kommunistit ovat selkeän syrjinnän kohteena mediassa, toteaa Hakala.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Erilaisten sadonkorjuu- ja menneiden sukupolvien muisteluperinnejuhlien merkeissä tarjoamme digilehden maksuttomalla puolella Jari Karttusen kaikki kolme osaa Marxilaisuus on goot

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    pexels yaroslav shuraev 7697252
    Mielipiteet
    28.10.2026
    SKP:n Lapin piiri
    Tilaajille

    Tarvitaan yhteistoimintaa suunnan muuttamiseksi

    vessa giorgio trovato 876NP3npUMc unsplash
    Mielipiteet
    28.10.2026
    Ari Saukko
    Tilaajille

    Vetämättömien pyttyjen arvoitus (Pyttyfarssi)

    kannaottoon Emma Grönqvist
    Kotimaa
    28.10.2026
    SKP:N SOTE-RYHMÄ
    Tilaajille

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!