Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunisteilla uusia avauksia kielipolitiikkaan

    Kotimaa
    19.12.2024 - 11:37
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2024

    Suomen kommunistinen puolue on julkaissut historiansa ensimmäisen kielipoliittisen ohjelman, joka analysoi ja esittää konkreettisia toimenpiteitä kotimaisten kielten ja Suomessa puhuttavien vähemmistökielten aseman vahvistamiseksi, kieli-imperialismin torjumiseksi sekä kansojen välisen solidaarisuuden ja yhteistyön rakentamiseksi yli kielirajojen.

    SKP:n keskuskomitean 24. marraskuuta hyväksymä kielipoliittinen ohjelma käsittelee muun muassa kielivähemmistöjen asemaa ja oikeuksien edistämistä, ruotsin kielen elinvoimaisuuden tukemista, suomen kielen vahvistamista tutkimus- ja koulutuskielenä, maahanmuuttaneiden arkea ja kotoutumista kielten näkökulmasta sekä suomen ja suomenruotsin viittomakielten asemaa. Ohjelmassa esitetään säädettäväksi virallisen vähemmistökielen asemaa saamen, romani-, karjalan ja venäjän kielille.

    Uudella ohjelmalla tähdätään vaikuttamiseen kohti kielten monimuotoisuuden suurempaa arvostusta myös päätöksenteossa. SKP haluaa torjua kieli-imperialismia eli englannin kielen yleistymistä ja kasvavaa valta-asemaa kotimaisten kielten ja vähemmistökielten kustannuksella sekä luoda parempia mahdollisuuksia vähemmistökielten käytölle ja elävöittämiselle.

    – ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!