Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistien kalottikonferenssi kesäkuun puolessa välissä

    Kotimaa
    11.6.2012 - 11:00
    Tapio Siirilä
    TA
    Viime vuonna kommunistien yhteinen kalottikonferenssi järjestettiin Ruotsin Pajalassa. / TA |

    SKP:n Lapin piirin järjesti vuonna 2008 Utsjoella SKP:n 90-vuotisjuhlan, johon osallistui edustajia myös Venäjän ja Norjan kommunistisista puolueista. Juhlista alkoi pohjoisten alueiden kommunistien konferenssien perinne, johon myös Ruotsin puolue tuli mukaan viime vuonna. Tapaamisia on Utsjoen jälkeen ollut Altassa Norjassa, Murmanskissa Venäjällä ja Pajalassa Ruotsissa.

    Tänä vuonna SKP:n Lapin piiri vastaa taas konferenssin järjestämisestä. Paikkana on Tornio ja aika 16.-17. kesäkuuta.

    Osallistuminen laajenee

    Konferenssista on tulossa aikaisempia vuosia laajempi. Venäjältä on tulossa yhdeksän toveria, mukana mm. kolme Murmanskin alueparlamentin jäsentä (Gennadi Stepahno, Mihail Antropov ja Olga Panina), Kuolan majakka– lehden päätoimittaja Valeri Tshernik ja Apatit-kaivosyhtiön ammattiosaston puheenjohtaja Artur Popov.

    Norjasta tulee kahdeksan edustajaa. Mukana on tovereita sekä puolueen johdosta (mm. puheenjohtaja Svend Haakon Jacobsen) että pohjoisilta alueilta. Ruotsin ryhmästä kolme edustajaa (mm. Jällivaaran kunnanvaltuutettu Bror Wennström) on Norbottenin alueelta ja yksi (Barbara Brädefors) puolueen johdosta.

    SKP:n edustajia osallistuu konferenssiin toista kymmentä. Mukana on myös puolueen puheenjohtaja Yrjö Hakanen.

    Esillä pohjoisen kehittäminen ja ongelmat

    Konferenssissa keskustellaan pohjoisten alueiden kehittämisen tavoitteista ja ongelmista. SKP:n Lapin piiri nostaa esille erityisesti suhtautumisen kaivoksiin. Kaivokset tuovat yhtäältä kipeästi kaivattuja työpaikkoja työttömyydestä perinteisesti kärsivään Lappiin. Toisaalta kaivosten tuotot menevät ulkomaille ja haitat jäävät paikallisten harmiksi. Myös matkailu ja energian tuotanto – mm. vesivoimalaitoksia varten rakennetut suuret altaat – tullaan nostamaan esille.

    Norjan ja Venäjän toverit tulevat varmasti nostamaan esille Pohjoisen jäämeren ympäristön ongelmat. Öljyn ja kaasun poraaminen myrskyisiltä ja ekologisesti erittäin herkiltä alueilta on suuri riski ympäristölle.

    Oma lukunsa on Naton lisääntynyt aktiivisuus pohjoisilla alueilla. Naton lentokoneet, laivat ja sukellusveneet partioivat Jäämerellä yhä suuremmin joukoin. Suuria Nato-sotaharjoituksia pidetään pohjoisessa sekä maalla, merellä että ilmassa. Myös Natoon kuulumattomat Suomi ja Ruotsi ovat osallistuneet suurillakin joukoilla näihin harjoituksiin.

    Yhteistyötä tiivistetään

    Tietojen ja kokemusten vaihdon ohella tavoitteena on käytännön yhteistyön lisääminen naapuripuolueiden kesken. Esimerkiksi samaa teemaa koskevien kamppailujen käynnistäminen eri maissa tuo kamppailuille kansainvälistä ulottuvuutta. Sen avulla on mahdollista saada tavoitteet kussakin maassa paremmin toteutetuksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Lapsettomilla naisilla on korkeimmat tulot, vaikka heidänkin vuositulonsa jäivät lapsia saaneiden miesten tuloista noin 10 000 euroa jälkeen. Kuva WendyAvilesR CCO 4.0
    Uutiset
    7.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lapsen syntymä heikentää naisten tuloja

    Paloheinän terveysaseman toiminta jatkuu. Kaupunginvaltuusto pysäytti suunnitelmat lopettaa pohjoisen ja läntisen Helsingin lähiterveysasemat. Kuva Wikimedia Commons
    Politiikka
    6.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    Avunhakijoiden määrä ennätyslukemissa – yli 60 prosentin kasvu kuluvan vuosikymmenen aikana. Kuva Bold Content CCO 2.0
    Kotimaa
    6.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nuorten naisten kokema seurusteluväkivalta kasvanut nopeasti

    Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped) kuva Karl Maria Stadle
    Uutiset
    5.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenpäivän 2026 tapahtumat kokoavat laajaa rintamaa

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!