Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistinuoret: Isku populismin voittokululle?

    Kotimaa
    24.11.2020 - 11:43
    Anni Kivistö
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2020
    Anni Kivistö

    Lähes koko maailma huokaisi helpotuksesta, kun Yhdysvaltojen vaalit olivat ohi, eikä Donald Trump saanut jatkaa sirkustaan vielä toista neljää vuotta. Suomessa poikkeus tähän sääntöön ovat olleet lähinnä Perussuomalaiset ja heidän kannattajansa, joista ainakin osa vannoi Trumpin olevan täysin lyömätön vielä vaalipäivänä.

    Osa heistä tuntuu myös ottaneen mallia Trumpin käytöksestä sosiaalisessa mediassa ja jakavat kaikki ajatuksensa twitterissä, perustuivat ne sitten faktoihin tai eivät. Monet niistä ovat saaneet negatiivista julkisuutta, mutta mittausten mukaan heidän kannatuksensa nousee edelleen. Viimeisen neljän vuoden aikana tuntuu, että huonosta käytöksestä on tullut hyväksytympää myös politiikassa, Trump etunenässä Yhdysvalloissa ja täällä Perussuomalaiset perässä. Aika näyttää, onko se uusi normaali vai päästäänkö siitä eroon.

    ***

    Ensi vuonna meillä Suomessa on edessä kuntavaalit. Kunnissa päätetään asioista, jotka todella ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!