Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistinuoret: Meille kuuluu oikeus keholliseen koskemattomuuteen, sekä oikeaan sukupuolimerkintään

    Kotimaa
    22.6.2021 - 11:36
    Misa Stenman
    Digilehti: Tiedonantaja kesäkuu 2021
    Misa Stenman

    Tällä hetkellä Suomi on ainoa Pohjoismaa, jossa transhenkilöiltä vaaditaan lisääntymiskyvyttömyyttä juridisen sukupuolen vahvistamiseksi.

    Kaikki transhenkilöt eivät halua käydä hormonihoitoja, tai erillistä sterilisaatiota läpi, joten miksi se on vaatimus oikean sukupuolimerkinnän saamiselle?

    Transhenkilöiden sterilisaatio ei ole tarpeellista, vaan se on ihmisoikeusrikkomus. Tämän lisäksi se vie heiltä oikeuden perheeseen, sekä oikeuden päättää mitä tekee omalla kehollaan.

    Jotta transhenkilö pystyy vahvistamaan juridisen sukupuolensa, häntä myös vaaditaan käymään läpi rankka, pitkä, lääketieteellinen tutkimusprosessi. Tutkimuksissa pyritään saamaan lausunto, jolla todistetaan henkilön elävän “vastakkaisen sukupuolen” roolissa.

    Monet ovat kokeneet nämä tutkimukset alentaviksi ja ahdistaviksi, sillä ne perustuvat vanhanaikaisiin stereotypioihin. Nämä stereotypiat odottavat transhenkilöiden käyttäytyvän sukupuolensa mukaisesti, ja tämä prosessi vie heiltä itsemääräämisoikeuden.

    Lisäksi itsemääräämisoikeus viedään myös transnuorilta, sillä alle 18-vuotiaille ei anneta mahdollisuutta sukupuolen juridiseen vahvistamiseen. ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Rauhanjärjestöt käynnistivät (29.4.2026) Helsingissä Paasikiven aukiolla kampanjan nimeltä Ydinaseeton vappu.

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!