Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistinuoret näkee järjestön tulevaisuuden valoisana

    Kotimaa
    Avainsanat: Kommunistinuoret, nuorisojärjestöt, järjestötyö
    23.2.2021 - 14:46
    Petra Packalén
    Kommunistinuoret Mäntysalo ja Ekman joulukuu 2020
    Kommunistinuoret Jiri Mäntysalo ja Heikki Ekman palaamassa SKP:n kannattajakorttikeruun loppukiristä Helsingissä joulukuussa 2020. Kuva Kommunistinuoret

    Kommunistinuorten historian toinen vuosikokous pidetään 13. maaliskuuta.

    – Vuosikokous pidetään tilanteessa, jossa Kommunistinuorten joukko on vuoden aikana innostavasti kasvanut ja toiminta vakiintunut, kerrotaan järjestön tiedotteessa.

    – Vuosikokouksessa hyväksytään nippu asiakirjoja, jotka kertovat järjestön menestyksekkäästä vuodesta 2020, koronasta huolimatta, ja aiempaa vahvemman toverijoukon näkemyksistä työväenluokkaisen, solidaarisen ja kommunistisen viestin levittämiseksi edelleen tänä vuonna.

    Vantaalainen Jiri Mäntysalo on ilmoittanut hakevansa jatkokautta järjestön puheenjohtajana. Vuosikokouksessa valitaan järjestölle uusi hallitus.

    – Viime vuonna käteen jäi paljon kokemusta uudenlaisen toiminnan tekemisestä. Striimejä ja verkkotapahtumia järjestettiin nuorten toimesta aktiivisesti ja olimme vahvasti mukana keräämässä SKP:lle uudelleenrekisteröintiin vaadittavia kannattajakortteja. Kevät 2021 vaikuttaa tapahtumarikkaalta ja ideoinnin alla on jatkuvasti uusia suunnitelmia Kommunistinuorten toiminnan kasvattamiseksi, Mäntysalo kuvailee.

    – Vaihtoehtomme on pääoman vallasta ja kapitalismista irtautuminen sekä systeeminmuutos sosialismiin ja siitä edelleen kommunismiin. Katsomme tavoitteissamme pitkälle ja otamme kantaa terävästi.

    Kommunistinuoret kertovat toimivansa jäsenjärjestönä aktiivisesti yhteistyössä nuorisoalan kattojärjestö Allianssin, Demokraattisen sivistysliiton ja Euroopan vasemmiston nuorten kanssa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Gazan sodan keskellä työskentelevän kuvataiteilijan Mariam Salahin näyttely avautuu keskiviikkona 29. huhtikuuta Helsingin Tiivistämöllä.

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!