Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistinuoret: Sanotaan ei

    Kotimaa
    20.5.2022 - 11:34
    Bex Tapanainen

    Elämme hämmentäviä aikoja. Syntymästä lähtien meidän sukupolvellemme on kerrottu kauniita tarinoita tästä maailmasta. Meille kerrottiin, että sodat ovat osa menneisyyttä. Että päättäjät haluavat meidän parastamme ja viattomien veren ei enää tarvitse vuotaa rahan- tai vallanhimon takia. Että osaamme keskustella ja sopia erimielisyytemme rauhanomaisesti ja kunniakkaasti.

    Meille kerrottiin kylmästä sodasta kuin se olisi ollut muinaishistoriaa. Oli naurettavaa oppia, kuinka suurvallat kilpailivat mitättömistä asioista ja kehittelivät aseita, jotka tuhoaisivat koko planeetan napinpainalluksella.

    Jo lapsena näimme sen typeryyden ja iloitsimme kuinka ihmiskunta on kasvanut tämän typerän vaiheen yli. Ymmärsimme, että nämä riidat voidaan ratkaista pöydän ääressä, väkivallattomin keinoin.

    Kun kuulimme sodista toisella puolella maailmaa, olimme kaikki rauhan puolella. Mietimme mistä he taistelevat ja mikseivät he tee meille itsestäänselvyydeltä tuntuvaa ratkaisua ja keskustele? ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!