Kommunistit: Keräys kannattaa

Kannattajakorttien keräys on käynyt kuumana SKP:ssä läpi kesän sekä alkavan syksyn, ja toverit ympäri maan ovat suunnanneet ahkerin askelein turuille sekä toreille allekirjoituksia haalimaan.
Helsingin päässä yksi tunnollisimpia kerääjiä on ollut puolueen pitkäaikainen aktiivi Reijo Rinne, joka toimii myös kaupunkinsa piirijärjestön sihteerinä.
– Aloitin SKP:ssä muistaakseni vuonna 1971 ja jatkoin aina vuoteen 1985 saakka. Välissä oli töistä sekä lapsista seuranneita kiireellisempiä vuosia, jotka estivät aktiivisemman puuhaamisen ja tulin uudestaan mukaan joskus 2010-luvun paikkeilla, Reijo muistelee.
Nyt jo 71-vuotias mies ei osoita edelleenkään lannistumisen merkkejä.
– Teoreettinen yhteiskunnan analyysi on aika keskeinen motivaattori siinä, miksi yhä jaksaa painaa. Sekin on tietysti oleellinen asia, että SKP on ainoa vakavastiotettava marxilaisuuteen nojaava puolue Suomessa ja siltä pohjalta näitä duuneja pitää tehdä, Reijo miettii.
...