Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kotkan seudun nuorison yhteiskunnallinen seura 50 vuotta

    Kulttuuri
    21.12.2016 - 12:59
    Esa Lassi

    Vuonna 1966 perustettiin Kotkan Seudun Opiskelevan Nuorison Yhteiskunnallinen Seura Konys. Seuran perustan laajentamiseksi nimestä jätettiin myöhemmin sana ’opiskelevan’ pois.

    Seuran lyhyt toiminnallinen historia rajoittuu vuosiin 1966-1972. Toiminta kasvatti muassaan suuren joukon.

    Ajatus yhdistyksestä lienee syntynyt varttuneempien kotkalaisten aivoissa. Konys oli alun perin kaikista poliittisista suuntauksista koostuvien nuorten seura, josta aivan viimeisinä vuosina kaikkosivat porvarillisesti ajattelevat nuoret pois.

    Toiminnalla laajaa vaikutusta

    Toiminnan alkuvuosina 1966-1969 oli enemmän normeihin rajautuvaa ja vuoden 1969 syksystä alkaen radikaalia nuorison itsensä ideoimaa toimintaa. Siihen jatkuvasti osallistuneiden määrä rajoittuu reippaasti alle sadan yksilön, mutta toiminnalla oli vaikutusta laajemmalle.

    Ensimmäinen voimakkaasti tietoisuuteen vaikuttanut tapahtuma oli SUPO-ilta syksyllä 1969 ja sen seuraukset rikostutkimuksineen ja eduskuntakyselyineen.

    Toisen toimintakauden keskeinen sisältö oli Vietnamin sodan ja USA:n politiikan vastustaminen, johon SUPO-vaino kytkeytyi.

    Seuran toiminnan luonnollinen ongelma oli uusien vuosiluokkien lähtö opiskelemaan. Johtoa oli jatkuvasti uusittava. Toinen kahden loppuvuoden piirre oli jäsenistön puoluepolitisoituminen, jolloin suurempi joukko suuntautui SKP:n ja SDNL:n linjoille. Sosialidemokraateilla oli myös vahvaa kannatusta.

    Puoluepoliittinen suuntautuminen oli myös syy, miksi Konys lopetti toimintansa vuonna 1972.

    Tapaamisia vuosittain

    Toiminnan jatkona voidaan nykyään pitää vuosittaista kokoontumista, jolloin joka kesä tavataan, muistellaan menneitä ja keskustellaan nykyajan kysymyksistä. Osanottajia on ollut pian kahden vuosikymmenen ajan kahdenkymmenen paikkeilla. Ensi kesänä taas tavataan Kotkassa Niinlahdessa, jossa aikanaankin usein kokoonnuttiin.

    Konysissa yhteiskunnallisen toimintansa aloittaneet ovat olleet laajasti hyvin menestyviä kansalaisia omilla aloillaan: lääkäreitä, insinöörejä, maistereita; ammattimiehiä ja -naisia eri aloilta.

    Myös kansanedustaja, kunnanvaltuutettuja ja muita luottohenkilöitä mahtuu joukkoon.

    Konysin varsinaisena toiminta-aikana meitä pidettiin ehkä jonkinlaisina yhteiskuntarauhaa rikkovina häiriköinä. Silloinen Kotkan nuorisotoimenjohtaja Väinö Sinervo kuitenkin joku vuosi sitten sanoi, että olitte hänen virkakautensa alun ensimmäinen itsenäinen nuorten järjestö. Väinö meitä tukikin monin tavoin.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ignacio Ramonetin mukaan käsillä oleva teknologinen murros uhkaa sekä yhteiskunnallista vapautta että työväenluokan asemaa. Kuva Cancillería Ecuador CCO 2.0
    Teoria
    17.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Radikaali älykkö esittää vasemmistolle roolia tekoälykehityksessä

    Kansainvälisen vasemmiston teoreettisten julkaisujen kolmannessa tapaamisessa Kuuban Havannassa (16.10.

    Orpo Purran hallituksen lakiesitys muodostaa Pamin mukaan vakavan riskin työturvallisuudelle. Kuva Belenois CCO 4.0
    Uutiset
    14.11.2025
    Toimitus

    ”Viinaa voisi tilata kaikkialta Euroopasta”

    Vanha on nyt myyty, mutta Ylioppilasteatterin kohtalo on vielä epäselvää Kuva Jampe CCO 3.0
    Kulttuuri
    13.11.2025
    Toimitus

    Pitääkö opiskelijoiden vallata uudelleen Vanha ylioppilastalo?

    Adoptioiden historia Suomessa on ollut pitkälti tutkimatta, mikä on jättänyt maan kansainvälisen adoptiotutkimuksen marginaaliin. Kuva ASPA
    Tutkimus
    13.11.2025
    Toimitus

    Lapsen etu adoptiossa heijastaa yhteiskunnan valtarakenteita

    Päättäjiin vedotaan Vanhan ylioppilastalon säilyttämiseksi alkuperäisessä tarkoituksessaan ylioppilaskunnan omistuksessa. Kuva Erik Cooper CCO 2.0
    Uutiset
    12.11.2025
    Toimitus

    Yli 300 kulttuurin ja yliopistojen toimijaa vetoaa: ”Ainakin Vanha ylioppilastalo säilytettävä HYY:n omistuksessa”

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!