Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kreikan radikaalin vasemmiston vaihtoehtoa tuettava

    Ulkomaat
    14.6.2012 - 9:35
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    TA
    Alexis Tsipras (vas.) johtaa Kreikan vaaleissa paalupaikkaa kärkkyvää Syriza-koalitiota. / TA |

    Kreikan radikaali vasemmisto – vasemmistokoalitio Syriza ja kommunistit – haastavat 17. kesäkuuta parlamenttivaaleissa Kreikan vanhan poliittisen eliitin. Korruptoituneet ja itselleen etuoikeuksia järjestelleet vanhat eliittipuolueet kuten Kreikan oikeistolainen Uusi demokratia-puolue ja sosiaalidemokraattinen PASOK ovat jo paljastaneet todelliset kasvonsa kaikelle kansalle.

    Kreikan poliittinen eliitti on toiminut häikäilemättömästi rahanvallan, Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) ja Euroopan Unionin kurjistamispolitiikan kumileimasimena ja saattanut kreikkalaiset kansalliseen hätätilaan, massatyöttömyyteen ja kaduille vaatimaan todellista demokratiaa.

    Viimeiset kaksi vuotta EU on toiminut yhdessä IMF:n kanssa kaikilla mahdollisilla vaikuttamisen kentillä jotta Kreikkalaisilta vietäisiin mahdollisuus itsenäisyyteen, riippumattomuuteen ja että Kreikka lakkaisi olemasta suvereeni valtio, jossa sen kansa käyttäisi ylintä päättävää valtaa.

    Muutos on mahdollista

    Oikeisto ja markkinavoimiin sopeutunut vasemmisto niin Kreikassa kuin Suomessa oikeuttaa ja perustelee epädemokraattiset toimenpiteet, työväen luokan oikeuksien polkemisen ja massatyöttömyyteen ja köyhyyteen johtavat leikkauslistat tarpeella vahvistaa ja modernisoida eurooppalaista taloutta. Yhteisen eurooppalaisen talouden uudistaminen on tarkoittanut Euroopan laajuisesti erittäin ankaraa talouskuria joka on kohdistunut suuryritysten ja bisneksen sijaan ankarimmin ihan tavallisiin ihmisiin perusturvan kurjistamisena, köyhyyden lisääntymisenä ja työehtojen maahan polkemista. Vapaan talouden rakennemuutokset ovat synnyttäneen massatyöttömyyttä ja Kreikassa kansallisen hälytystilan jota ei ole Länsi-Euroopassa nähty sitten toisen maailmansodan.

    Kreikan kansa on osoittanut lukuisissa mielenosoituksissa, yleislakoissa, tyytymättömien Occupy-liikkeessä sekä kommunistien ja radikaalin vasemmiston poliittisissa aloitteissa vastustavansa poliittisen eliitin leikkauspolitiikkaa ja EU:n kurisopimuksia. Toukokuun alun vaalitulos osoittaa, että muutos on mahdollista. Kreikan poliittisen korruptoituneen eliitin, IMF:n ja EU:n leikkauspolitiikan aika on ohi. Kansa haluaa todellista demokratiaa. Kommunistien ja radikaalin vasemmiston voitto 17. kesäkuuta vaaleissa vahvistaisi Kreikan demokratiakehitystä.

    Kreikan taistelu myös meidän taistelumme

    Olen allekirjoittanut verkossa Kreikan radikaalin vasemmiston tavoitteita ja eurooppalaista demokratiakehitystä kannattavien filosofien Etienne Balibarin, Vicky Skoumbin ja Michel Vakaloulisin vetoomuksen, koska Kreikan taistelu on myös meidän taistelumme.

    Kreikan poliittisessa tilanteessa nousevat esille samat asiat; peruspalvelujen leikkaamiset, valtion roolin heikentäminen hyvinvointipalvelujen vastuullisena järjestäjänä ja EU:n kurisopimuksen hyväksymisestä seuraava demokraattisen päätäntävallan ja valtion itsemääräämisoikeuksien siirtäminen kansainväliselle bisnekselle ja Euroopan komissiolle.

    Niin kreikkalaisilla kuin meillä suomalaisilla on oikeus omaan demokratiatahtoon, vaihtoehtoihin politiikassa ja omaan poliittiseen ratkaisuun ulos finanssi- ja yhteiskuntajärjestelmän kriisistä. Kannatan yhteistyötä, solidaarisuutta ja toimintaa muiden toisenlaista Eurooppaa rakentavien poliittisen voimien, joukkoliikkeiden ja vaihtoehtojen kanssa.

    Jo riittää bisnespolitiikka, jossa kokonaiset yhteiskunnat säästetään markkinoiden hyvinvoinnin vuoksi raunioiksi. Loppu leikkauspolitiikalle ja rahavallalle! Kyllä osallistuvalle demokratialle!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Modelia-kaupunginosassa lähellä Bogotan El Dorado -lentokenttää työskentelevä nimettömänä haastattelun antanut nuori matkailualan työläinen sanoo, että ”Jos ei seuraa

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!