Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kreikan tielle Maidan vie

    Mielipiteet
    13.3.2017 - 14:18
    Walle Nahlroos
    Walle Nahlroosin logo

    Aina kun ulkomaiset kosmopoliitit ystäväni kysyvät, millainen maa Suomi oikein on, valitsen vertauskuvista osuvimman. Pohjois-Korea. Sitähän Suomi muistuttaa.

    Mutta kyllä tämä koko maa vaan on yksi kulttuurimarxilaisten salajuoni! Minulla on nyt kolme viikkoa yötä päivää striimi raksuttanut Hyysäri-Helsingin keskustassa, mutta telttaleirissäni on käynyt vierailulla vasta yksi kansanedustaja ja yksi ministeri. Monenlaisia suvakki-poliisin rikoksia tapahtuu aina silloin, kun kamera on pois päältä, osoittaa toiseen suuntaan, tai kun Pertti laittaa vahingossa viskilasin linssin eteen. Ja kyllähän se niin on, että hirveän hankalaa on saada ääntään kuuluviin täällä. Kävin muuten tuossa viime viikolla mittailemassa lähteekö maahanmuuttajista haitallista ydinsäteilyä. Kun eihän sitä koskaan tiedä!

    Nyt te tietysti kysytte, että milloin minusta on tullut pakolaisten vihaaja? Ei olekaan: minä vain pistin perussuomalaisten maahanmuuttolaskelmat omaan yleisen kaistapäisyyden simulaatiomalliini, ja tulokseksi tuli, että jos ei kurmoteta maahanmuuttajia ja haukuta köyhiä, joudun minä vielä joku päivä maksamaan kovempia pääomaveroja! Ja silloin kyllä ollaan Kreikan tiellä, paitsi tietysti niiltä osin, kuin Kreikan tiessä on kyse köyhiltä leikkaamisesta ja rahojen koijjaamisesta Keski-Euroopan pankeille. Mutta kyllä te varmasti ymmärsitte, että minähän puhuinkin tässä vertauskuvin.

    Ylipäätään kauhein uhkakuva, joka tätä rakasta satavuotiasta isänmaatamme uhkaa, on se että ihmiset lakkaavat vihaamasta maahanmuuttajia ja tähtäävät suuttumuksensa rikkaisiin. Miten sitten käy kansalliselle yhtenäisyydellemme?

    ***

    Kuulin muuten, että Susikoira Roi on myös lähdössä ehdolle kuntavaaleihin. Eikä ihan mihin tahansa virkaan, vaan tähtää Helsingin pormestariksi. Roi on perustanut uuden puolueen nimeltä Henkinen Keskusta, jonka vaalilause on Veronkiertoa – huomennakin!

    Itse olen puolestaan suunnitellut perustavani tasa-arvon nimissä sovinistisen puolueen. Sen iskulause on Oikeutta feminismin vuoksi mielensä pahoittaneille toimitusjohtajille! Emme kylläkään aseta ehdokkaita kuntavaaleihin, koska pidämme tehokkaampana vaikuttamisen kanavana ajatuspajoja ja vaalirahoitusta. Keskeisimpinä teemoina ovat fasaaninlihan saatavuuden parantaminen, ihmisten vapaa solvaaminen netissä, Timo Hännikäisen lobbaaminen Julkisen sanan neuvoston puheenjohtajaksi sekä työehtosopimusten yleissitovuuden poistaminen.

    ***

    Vielä muutama sana näistä uskonasioista näin paastonajan kunniaksi. Itse uskon sääntelemättömän markkinatalouden ihanuuteen, kunhan vain työttömiltä kielletään sosiaaliturva ja pakotetaan ne ilmaistöihin. Itse taidan sillä aikaa polttaa laadukkaan sikarin. Paasto ja kärsimys jatkukoot!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Lapsettomilla naisilla on korkeimmat tulot, vaikka heidänkin vuositulonsa jäivät lapsia saaneiden miesten tuloista noin 10 000 euroa jälkeen. Kuva WendyAvilesR CCO 4.0
    Uutiset
    7.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lapsen syntymä heikentää naisten tuloja

    Paloheinän terveysaseman toiminta jatkuu. Kaupunginvaltuusto pysäytti suunnitelmat lopettaa pohjoisen ja läntisen Helsingin lähiterveysasemat. Kuva Wikimedia Commons
    Politiikka
    6.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    Avunhakijoiden määrä ennätyslukemissa – yli 60 prosentin kasvu kuluvan vuosikymmenen aikana. Kuva Bold Content CCO 2.0
    Kotimaa
    6.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nuorten naisten kokema seurusteluväkivalta kasvanut nopeasti

    Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped) kuva Karl Maria Stadle
    Uutiset
    5.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenpäivän 2026 tapahtumat kokoavat laajaa rintamaa

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!