Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kriittinen keskustelu EU:sta esille

    Kotimaa
    2.8.2013 - 10:42
    Tiedonantaja

    Euroopan unionin jäsenyys ei ole tuonut aikoinaan liittymispropagandassa esiteltyjä etuja suomalaisille.

    – EU-jäsenyyden aikana Suomen hyvinvointivaltio on rapautunut, elinkeinorakenne kuihtunut paikoilleen ja hälyttävä osa työpaikoista siirtynyt ulkomaille tai muutoin kadonnut. Minään rauhanjärjestönäkään EU:ta ei voida pitää, se on samassa sotilaallisessa rintamassa Naton ja USA:n kanssa, joka asevoimin on valmis ottamaan itselleen uusia alusmaita, totesi Vaihtoehto EU:lle Tiedotuskeskuksen (VEU) puheenjohtaja Arjo Suonperä Porissa heinäkuussa.

    VEU:n Porin toimintaryhmä järjesti Porin Jazzien aikaan heinäkuussa Suomi Areenan varjotapahtumana avoimen keskustelutilaisuuden EU:n demokratiavajeesta ja kriisiytyvästä unionista. Keskustelijoina olivat Suonperän lisäksi kansanedustaja Jyrki Yrttiaho, Vasemmistoliiton kaupunginvaltuutettu Aki Nummelin sekä JHL:n Porin osaston puheenjohtaja Tommi Raunela.

    Kehitys kohti liittovaltiota

    EU on Suonperän mukaan perustettu eräänlaiseksi vapaamatkustajien liitoksi, jolla osa isoista yrittäjistä laistaa yhteiskuntavastuutaan, saa halpaa työvoimaa ja tehostaa ammattiyhdistysliikkeen vastaista toimintaa.

    – Sen tarkoituksenakaan ei ole ollut jäsenmaitten kansalaisten hyvinvoinnista ja asemasta, sosiaalipolitiikasta, työ- tai koulutuspaikoista huolehtiminen, ne on jätetty jäsenvaltioitten EU-jäsenyydestä kaventuneille hartioille.

    EU:n alkuperäisen tarkoituksen muuttamista pelkästä poliittisluonteisesta vapaakaupan sopimusjärjestelystä oikeaksi liittovaltioksi on pala palalta ajettu monelta taholta. Suonperän mielestä ei oikein ole osattu tiedostaa, että esitetyt vaatimukset EU:n roolin muuttamisesta sosiaalisempaan suuntaan merkitsevät viime kädessä tätä. 

    – Mitä enemmän EU:lle annetaan sitovaa tai vain poliittista valtaa päättää tai suositella normeja yhteiskuntaelämän eri aloille, sitä pidemmälle mennään liittovaltiokehityksessä, painotti Suonperä.

    Suomi säilytettävä itsenäisenä

    Monelle kriitikollekin unioni näyttäytyy puutteistaan huolimatta mahdollisuutena lisätä yhteiskuntapoliittista valtaa yritysmaailman sanelun sijaan, kunhan EU:n elimiin saadaan oikeanlainen poliittinen enemmistö. Tuon kaukaisen tavoitteen saavuttamiseen saakka EU toimisi Suonperän mielestä kuitenkin jonkinlaisena poliittisena esiintymislavana, jolla yhteiskunnan tavoitteita voitaisiin ainakin esitellä.

    – Kun katsoo EU:n poliittista karttaa, niin vasemmiston asemat näyttävät niin heikoilta, ettei muutokselle nykyisillä syrjivillä ja paljon rahaa kysyvillä vaalijärjestelmillä tunnu olevan realismia. Saksa ja muut isot jäsenmaat ja niitten poliittiset edustajaryhmät vähät välittävät suomalaisten hyvinvoinnista.

    EU:sta eroaminen on VEU:n tavoitteitten kannalta vain eräs vaihtoehto, eikä ainoa.

    – Sen lisäksi tavoitteisiin kuuluu EU-vaalijärjestelmän demokratisoiminen niin, että myös EU-kriittisillä ehdokkailla on reaaliset mahdollisuudet taloudellisten resurssien puolesta saada ehdokkuutensa näkyviin edes jotenkin tasaveroisesti verrattuna EU-kannattajien mahdollisuuksiin saada kampanjointiinsa tukea verovaroista ja liike-elämältä, totesi Suonperä.

    Hän korosti, että VEU:n tarkoituksena on Suomen säilyttäminen itsenäisenä ja kansanvaltaisena valtiona, joka yhteistyössä muiden maiden kanssa etsii tietä kestävään kehitykseen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Fingon mukaan nykyisillä ilmastotoimilla maapallon keskilämpötila uhkaa nousta lähes kolme astetta. kuva Fingo
    Politiikka
    8.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    COP30: Suomalaisjärjestöt vaativat päästövähennyksiä ja sopeutumisrahoitusta

    Maailman valtioiden johtajat kokoontuvat 10.–21. marraskuuta Brasilian Belémiin YK:n ilmastokokoukseen.

    Tiina Sandbergin mukaan kurdien demokraattisen itsehallinnon tukeminen on osa oikeutettua vastarintaa sortoa vastaan. Kuva Kirsti Kangas.
    Uutiset
    7.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pidätykset huolestuttavat Suomen kurdiyhteisöä

    Finanssiala ry varoittaa yksityisyyden vaarantumisesta. kuva Dmar198 CCo 1,0
    Politiikka
    7.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Verohallinnon tiedonsaantioikeuksien laajennus herättää huolta oikeusvaltion tilasta

    Kuka puolustaisi työntekijöiden oikeuksia ja rakentaisi reilumpaa työmarkkinajärjestelmää Kuva Ralf Roletschek CCO 1,2
    Uutiset
    6.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Murtuuko työsuhdeturva – SAK pelkää irtisanomisia, Tilastokeskus näkee esteitä työllistymiselle

    Pääkirjoitukset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asumisen yhteisrintama ja huvikumpujen kapina

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon