Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kurditoveri Mustafa Ghadirin muisto elää!

    Kotimaa
    21.6.2021 - 10:12
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja kesäkuu 2021

    Kunnioitettu toveri, kaikkien suuresti rakastama pitkän linjan kommunisti, entinen Komalan kaaderi ja Peshmarga Mustafa Ghadiri (21.11.1945) menehtyi pitkäaikaiseen sairauteen kotonaan Espoossa 10.6.2021. Rohkean taistelijan lippu oli korkealla viime henkäykseen asti, kun hän lausui ”Eläköön sosialismi”!

    Mustafa syntyi köyhään kurdistanilaiseen perheeseen. Hän työskenteli lapsesta lähtien renkinä, paimenena ja myöhemmin Teheranissa rakennustyöläisenä. Hän solmi nuorena avioliiton ja perheeseen syntyi useita lapsia.

    Iranin vallankumouksen aikaan Mustafa liittyi kommunistiseen Komala-puolueeseen sekä myöhemmin Iranin kommunistiseen puolueeseen. Hän toimi vuosina 1980-91 puolueen kaaderina ja Peshmarga-taistelijana. Hän haavoittui useita kertoja sodassa Iranin islamilaista hallitusta vastaan.

    1992 Mustafa tuli kiintiöpakolaisena perheineen Suomeen. Perhe asettui asumaan Jyväskylään, sittemmin Espooseen. Mustafan lapset ovat kotoutuneet Suomeen hyvin.

    Mustafa Ghadiri oli tietoinen ja sisukas kommunistityöläinen. Hän taisteli yli 40 vuotta väsymättä ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Pérez Pirelan mukaan sota voitetaan vain maaperällä, saappaat savessa. Kuvassa bolivaarisen miliisin joukkoja. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Ulkomaat
    6.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelalainen filosofi kysyy: Onko Venezuela ensimmäinen kohde Yhdysvaltojen uudessa laajentumisessa?

    Venezuelalainen filosofi, kirjailija ja journalisti Miguel Ángel Pérez Pirela kommentoi venezuelalaisessa mediassa Yhdysvaltojen 3.

    pexels karola g 5980898
    Mielipiteet
    5.1.2026
    Toni Kangas
    Tilaajille

    Työttömyysturvan heikennyksistä, mihin ollaan menossa

    Malin Ragnegård on Ruotsin suurimman ammattiliiton, Kommunalin, puheenjohtajana vuodesta 2021. Kuva Frankie Fouganthin CCO 4.0
    Ulkomaat
    5.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunal vaatii matalapalkkojen nostoa ja karenssipäivän poistamista – Ruotsin kunta-alan kiistat kärjistyvät

    Satamatyöntekijöiden liittojen mukaan Israelin Palestiinaan kohdistama kansanmurha jatkuu, ja sitä tukevat avoimesti Yhdysvallat, Nato ja Euroopan unioni. Kuva Alfvan Beem CCO 0
    Uutiset
    4.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Satamatyöntekijät julistavat kansainvälisen toimintapäivän

    Maduron hallitus kuvaa tilannetta vakavimmaksi suvereniteettinsa loukkaukseksi vuosikymmeniin. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    3.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasia pommitettu – Venezuelassa hätätila

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!