Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kuuban presidentti varoittaa USA:n tukemien opportunistien käyttävän hyväkseen maan taloudellista kriisiä

    Ulkomaat
    Avainsanat: mielenosoitukset, Yhdysvallat, Latinalainen Amerikka, Kuuba, korona-epidemia
    14.7.2021 - 14:38
    Emilia Soramäki
    Kuuban hallitusta tukevia mielenosoittajia marssimassa Havannassa sunnuntaina 11.07.2021. Kuva: Morning Star

    Kuuban presidentti Miguel Díaz-Canel puhui sunnuntaina yhteisestä taistelusta Yhdysvaltojen asettamaa kauppasaartoa vastaan, sekä varoitti opportunisteista, jotka haluavat käyttää maan ekonomista kriisiä hyväkseen sosialistista hallintoa vastaan. Asiasta raportoi Morning Star.

    Jatkuva kauppasaarto sekä koronavirus ovat heikentäneet maan taloutta jopa 11 prosenttia, ja kuubalaiset ovat osoittaneet laajasti mieltään maan heikentyneen taloudellisen tilanteen vuoksi.

    Mielenosoittajat ovat vaatineet myös nopeampia koronaviruksen vastaisia toimia, sillä viime sunnuntaina Kuuba raportoi jopa 7000 uutta tapausta sekä 47 kuolemaa. Kuuba on ensimmäinen Latinalaisen Amerikan maa, joka on kehittänyt oman koronarokotteensa, mutta rokotteen jakelu on ollut hidasta.

    Presidentti Díaz-Canel puhui mielenosoittajille, ja esitti huolensa Yhdysvaltaltojen tukeman opposition vaikutuksesta maan heikentyvään taloudelliseen tilanteeseen.

    ”Mielenosoituksiin ottaa osaa useita vallankumouksellisia henkilöitä, jotka haluavat selityksen Kuuban nykyiseen tilanteeseen, mutta joukossa on myös useita opportunisteja, jotka haluavat käyttää nykyistä kriisiä hyväkseen, jotta voisivat järkyttää nykyistä järjestelmää ja aiheuttaa kaaosta”, Díaz-Canel puhui televisioidussa puheessaan.

    Kuuban johtaja sanoi kuunnelleensa kansalaisia, mutta varoitti siitä, että protestien yllyttäjät haluavat paluun takaisin neoliberaaliin talousmalliin, jonka alla toimivat köyhät maat ovat voineet reagoida koronavirustilanteeseen Kuubaa huonommin.

    Díaz-Canel sanoi puheessaan, että jos Yhdysvallat oikeasti haluaisi auttaa Kuuban kansalaisia, se poistaisi maahan kohdistuvat kauppapakotteet. Yhdysvaltojen asettama kauppasaarto on ollut voimassa vuodesta 1959.

    “Vallankumous on todellista dialogia, ja se asettaa totuuden ja etiikan ennen hävyttömyyttä ja perversiota. Se ei neuvottele olemassaoloaan, se ei legitimoi palkkasotilaita, vaan se käyttäytyy turvallisesti ja varmasti”, Díaz-Canel puhui kannattajilleen puheessaan.

    Viimevuonna Morning Star raportoi siitä, miten Yhdysvallat ovat tukeneet oppositioliikkeitä Kuubassa miljoonilla dollareilla, osana pitkäaikaista suunnitelmaa kaataa sosialistinen hallitusta. Kuuban oppositioliikkeet ovat saaneet yli 14 miljoonaa euroa tukea Yhdysvaltain kehitysyhteistyövirastolta (USAid).

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon