Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kuubasta uutisointi kertoo kapitalismin arvomaailmasta

    Mielipiteet
    5.1.2014 - 20:17
    Hannu Tiainen

    Kuuntelin eilen toisella korvalla MTV3:n uutisia, jossa kerrottiin muun muassa kuinka Kuubassa autokauppa vapautuu. Pääpaino uutisessa ei suinkaan ollut autokaupan vapautuminen vaan se kuinka mahdoton tavallisen kuubalaisen on auto hankkia. Kerrottiin kuinka paljon kuubalaiset keskimäärin tienaavat ja kuinka paljon taas auton hankinta maksaa. 

    Uutinen siis kertoi karusti millaisessa arvomaailmassa kapitalistinen maailma elää. Tavara ja sen määrä on arvon mittari. Tähän meidät on kapitalistisessa ihannemaailmassa kasvatettu.

    Uutisoinnissa esimerkiksi juuri Kuubasta ei ole merkitystä sillä, että maa on pieni jossa välimatkat ovat lyhyitä, julkinen liikenne toimii, terveydenhuolto ensiluokkaista ja kaikkien saatavilla, koulutus huippuluokkaa ja ennen kaikkea kuubalaisten hiilijalanjälki maailman pienin. Ei, näillä arvoilla ei ole merkitystä vaan sillä, onko kuubalaisilla varaa omaan autoon. 

    Kuuban naapuri Yhdysvallat on näyttänyt mallia miten kapitalismi tuhoaa maapalloa ja ihmiset eriarvoistetaan. Pihassa pitää olla kaksi autoa luontoa saastuttamassa ja kuluttaa pitää kuluttamisen vuoksi vaikka ihmisillä ei ole varaa terveydenhuoltoon. Ja jos alat vaatia kaiken kattavaa ja tasapuolista sosiaali – ja terveydenhuoltoa, niin se teilataan kommunismiksi. Näin siis ihanneyhteiskunnassa Yhdysvalloissa – siihenkö Kuubankin pitäisi tähdätä?  

    Sanokaa minulle, miksi kaikilla havannalaisilla pitäisi olla auto? Jos kerran julkinen liikenne toimii ja maaseudulle liikenneyhteydet ovat hyvät – mihin silloin autoa tarvitaan? Halutaanko Kuubaan satojatuhansia autoja jotka saastuttavat kauniin saareen vain näyttääkseen kapitalistiselle maailmalle kuinka sosialismi pystyy samaan? En tällä syönnillä usko Kuuban kansan sitä haluavan.

    Sosialismissa hyvinvoinnin arvot ovat aivan jotain muuta kuin kapitalistisessa maailmassa ja sitä ei näytetä täällä meilläkään ymmärrettävän. Tai kyllä järjestelmämme ylläpitäjät sen hyvin ymmärtävät ja tiedostavat ja siksi he joka käänteessä puhuvat hyvinvoinnin mittarina aineellista varallisuutta. Paitsi tietysti silloin puhutaan säästämisestä ja ylivarojen elämisestä kun valtio lihottaa kapitalismin pussia.

    Kurja on sellainen yhteiskunta joka huolehtii, että on kunnollinen asunto, pöydässä syötävää, terveydenhuolto kaikkien saatavilla, lapsilla tasa-arvoinen mahdollisuus käydä koulua ja opiskella ja kansalaiset voivat myös henkisesti hyvin – mutta voi voi, kun ei ole varaa siihen autoon!!

    On se onneton ja synkeä maa tuo Kuuba – onneksi sentään me täällä Suomessa elämme kapitalistisessa yhteiskunnassa jossa sentään saa ihan vapaasti olla köyhä ja asunnoton. Tai yrittää rikastua niin, että on varaa kouluttaa lapsensa tai saada yksityiseltä lääkäriasemalta kunnollista hoitoa eikä tarvitse jonottaa julkisella puolella kaiken maailman työttömien luusereiden seassa.

    Ja mikä yhteiskunta sellainen on, jossa ei jokaisella ole omaa autoa? Sääliksi käy kuubalaisia jotka joutuvat bussipysäkeillä odottamaan kyytiä ja aivan kauheaa jos vielä joutuu linja-autossa istumaan jonkun viereen. Pidetään me suomalaiset vaan niin kauan kiinni kapitalistisesta yhteiskunnasta kun on oma auto pihassa tai parkkiruudussa – kerran naapurillakin on – ja sehän se on hyvinvoinnin mittari.

    Eläköön kapitalismi ja sen luoma aineellinen palvonta!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Heidi Koivisto Robertson 1 Kuurojen Liitto
    Uutiset
    7.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuulovammaisten lasten opetus ajautunut kriisiin

    Kuurojen Liitto kuvaa tilanteen vakavaksi ja rakenteellisesti ongelmalliseksi. Liiton tiedotteen (6.2.

    jousia lappi
    Kotimaa
    6.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Etälääketiede murtaa hoitoon pääsyn esteitä – mutta kenen ehdoilla?

    Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK nostaa perunan ruokaturvan supersankariksi. Kuva MTK
    Kotimaa
    5.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalainen syö perunaa 65 kiloa vuodessa

    1920px Toxicoman   Substance abuse Paurus CCO 4.0
    Kotimaa
    4.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallitus purkaa ehkäisevän päihdetyön rakenteita

    Marxipaanit
    Uutiset
    3.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kolme vaikuttajaa vaatii Suomen turvallisuuslinjan päivittämistä – F‑35‑hankinta ja Yhdysvaltain riippuvuus kyseenalaistetaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!