Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kymmenet tuhannet osallistuvat maailman sosiaalifoorumiin Dakarissa

    Ulkomaat
    8.2.2011 - 10:44
    Mark Waller
    Mark Waller
    Foorumi alkoi kymmenien tuhansien osanottajien pitkällä marssilla. / Mark Waller |

    Kymmenes Maailman sosiaalifoorumi, joka kokoontu parhaillaan Senegalin pääkaupungissa Dakarissa, on koonnut yhteen yli 1 200 kansalaisjärjestöä ympäri maailmaa lukuisiin työpajoihin ja keskusteluihin Cheikh Anta Diop -yliopistolla.

    Perjantaina päättyvä foorumi alkoi viime sunnuntaina kymmenien tuhansien osanottajien pitkällä marssilla. Heille puhui muun muassa Bolivian presidentti Evo Morales, joka kehotti ”mobilisaatioon lopun tekemiseksi kapitalismista, uuskolonialisteista ja imperialisteista”. Morales tervehti kansannousuja Egyptissä ja Tunisiassa ja vaati ”yhteiskunnallisen taistelun ohjelmaa uuden maailman rakentamiseksi”.

    Foorumin pääteemoja ovat muuttoliike, naisten asema, ympäristökriisi, ruokakriisi, alikehittyneisyys, maanviljely, terveys, sosiaaliturva, veden saatavuus, hallinto ja sotilasmenot. Näitä aiheita on pohdittu yli tuhannessa työpajassa.

    Afrikalle omistettu toimintapäivä

    Viikon keskeinen teema oli Afrikalle omistettu toimintapäivä, joka käynnisti foorumin. Afrikka imperialismin riiston uuden aallon polttopiste, kun kapitalistiset yhtiöt kilpailevat Afrikan luonnonvarojen ja maan anastamisesta. Tämä edustaa suurinta imperialistista rynnistystä Afrikan rikkauksien kontrolloimiseksi sitten vuoden 1884 Berliinin konferenssin, jossa Afrikka jaettiin Euroopan imperialististen valtojen kesken.

    Valtaenemmistö foorumin tapahtumista on omistettu erilaisille keinoille vastustaa syvenevää epätasa-arvoa ja kapitalistisen ja imperialistisen hegemonian riistoa. Se ei silti tavoittele ottaa itselleen johtoa tai päätöksentekovaltaa sadoilta osallistuvilta järjestöiltä. Tapahtuma on enemmänkin ihmisille avoin tila tavata ja keskustella nykyisistä kriiseistä ja vaihtoehdoista niille.

    World Social Forum 2011


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Talousvaikeudet uhkaavat Vanhan ylioppilastalon omistusta. Kuva Ranerana CCO4.0
    Kulttuuri
    11.11.2025
    Toimitus

    Vetoomus Vanhan ylioppilastalon puolesta: kulttuurihistoriallinen rakennus uhattuna HYY:n talouskriisissä

    Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) on ajautunut vakavaan taloudelliseen ahdinkoon epäonnistuneiden kiinteistöhankkeiden seurauksena.

    Sormenjälki  ja RFID rekisteröintiin (Radio Frequency Identification) perustuva kellokortti Kuva Niklas Fag, CCO 1.0
    Politiikka
    11.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ETUC: Ay-liike vaatii lisää sosiaalista oikeudenmukaisuutta

    Iranin kannattaja MM karsintaottelussa Azadi stadionilla Teheranissa. Kuva Student News Agency
    Ulkomaat
    10.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Iranin älymystön hiljentäminen kiihtyy pidätysten myötä

    Tutkijat ovat kuvanneet sieniä viime vuosina erityisesti Kölivuoriston alueella, mutta myös Etelä- ja Pohjois-Suomessa. Kuva Jukka Vaur
    Tutkimus
    9.11.2025
    Toimitus

    Tutkijat löysivät kaksi uutta risakaslajia

    Fingon mukaan nykyisillä ilmastotoimilla maapallon keskilämpötila uhkaa nousta lähes kolme astetta. kuva Fingo
    Politiikka
    8.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    COP30: Suomalaisjärjestöt vaativat päästövähennyksiä ja sopeutumisrahoitusta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!