Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Liberaalit rakastavat köyhien kontrolloimista

    Pääkirjoitukset
    8.9.2016 - 12:08
    Marko Korvela

    Juha Sipilän oikeistohallitus on yrittänyt profiloitua muun muassa turhia normeja ja sääntelyjä purkavana hallituksena. On puhuttu ”normienpurkutalkoista”. Tavoitteena on ollut vähentää yritysten sääntelyä ja kuntien velvoitteita – näin avataan näppärästi lisää tilaa markkinoiden vapauttamiselle Yhdysvaltain malliin.

    Sen sijaan köyhemmälle kansanosalle Sipilän hallitus lupaa vain lisää valvontaa, kuria ja kontrollia. Tästä ovat osansa saaneet erityisesti työttömät ja turvapaikanhakijat.

    Hallitus aikoo tiukentaa työttömyysturvan ehtoja muun muassa lanseeraamalla pakollisen ilmoittautumisvelvollisuuden kolmen kuukauden välein. Koska julkisen sektorin oma työllistämisinfra vedetään sote- ja maakuntauudistuksen myötä uusiksi, ollaan uuteen valvontatoimeen rekrytoimassa yksityisiä yrityksiä. Hallitus siis nostaa lopullisesti kädet pystyyn massatyöttömyyden edessä ja avaa yksityiselle bisnekselle ovet apposen auki työllistämismarkkinoille. Tästä aiheutuu päällekkäistä työtä, ylenpalttista byrokratiaa ja lisäkustannuksia, sillä yksityiset yritykset eivät lain mukaan voi hoitaa viranomaistehtäviä. Miten esimerkiksi käy työttömien työnhakijoiden yksityisyydensuojan? Ilmeisesti hallituksen mielestä sillä ei ole niin väliä, onhan kyseessä kelvoton, sohvilla laiskotteleva kansanosa.

    Köyhien ja vähäosaisten kyykytys, alistaminen ja kontrollointi ovat liberalistisen poliittisen perinteen ytimessä. Tämä käy hyvin ilmi esimerkiksi Domenico Losurdon kirjasta Liberalismin musta kirja. Liberaalien paljon kuuluttama vapaus on käytännössä varattu omistavalle luokalle, muiden vapauden rajoittaminen on erilaisten verukkeiden nojalla suotavaa, jopa pakollista. Ei ole yllätys, että liberalismin keskeiset teoreetikot eivät nähneet orjuudessa paljoa moitittavaa.

    Talousliberaalin väen kädenjälki näkyy myös maahanmuuttopolitiikan kiristämisessä. Liberalismi korostaa kilpailun merkitystä, mikä soveltuu myös alueiden, etnisten ryhmien, kansakuntien, valtioiden, kulttuurien ja kuviteltujen rotujen välisten suhteiden tarkasteluun. Ei ole yllätys, että nationalististen rajat kiinni –porukoiden joukosta löytyy näkyviä liberaalihahmoja niin pienpuolueista kuin kokoomuksestakin. Yhteinen sävel on löytynyt äärioikeiston sekä perussuomalaisten rasistien kanssa.

    Eräs konkreettinen seuraus tästä liberaalikapitalismin ja äärinationalismin liitosta on hallituksen historiallinen linjaus, jonka mukaan perustuslaissa määritelty ihmisten yhdenvertaisuus lain edessä ei enää päde. Eduskunnan tekemän lakimuutoksen jälkeen oleskeluluvan saaneiden ja kotoutumistukeen oikeutettujen maahanmuuttajien sosiaaliturvaa leikataan. Tekosyyksi on löydetty ”säästöt”. Näin heppoisesti maan nykyinen poliittinen johto kumoaa perustuslakiin kivetyt tasavertaisuuden periaatteet.

    Kansantalouden heikon tilanteen varjolla käydään armottomasti kaikkein heikoimmassa asemassa olevien kimppuun. Poliittisella populismilla ratsastavat kaikki hallituspuolueet ja kärsijänä on kansan enemmistö. Hallitus on myös ovela asettaessaan eri kansanosia toisiaan vastaan. Kaiken pahan alku ja juuri ovat laiskana kotona möllöttävä tuottamaton kansanosa ja rajojen ulkopuolelta tulvivat pakolaismassat. Molempia voidaan sumeilematta kurittaa. Valitettavan moni tuntuu syövän tämän hallituksen tarjoaman pajunköyden sellaisenaan.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!