Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Liberalismin haasteet järjestäytymistyössämme

    Kotimaa
    18.11.2024 - 12:07
    Viivi Rantajääskö
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2024

    Anarkistiryhmä Mokša Orda puhutteli 27.10. postauksessaan Instagramissa järjestötoimintaan turhautuneita seuraavin sanoin: “Turhauttaako järjestötoiminta ja se, että mitään ei tapahdu ja mitään ei tehdä? Onko kaikki mielestäsi vain niin vitun tylsää, homehtunutta ja pierunhajuista?” Vastaukseksi turhautuneille Mokša Orda tarjoaa jokaiselle oman anarkistisen solun perustamista.

    Kannanottoa on mielenkiintoista analysoida. On totta, että järjestötoiminta on hyvin homehtunutta, mutta jos ratkaisu olisi aina vain oman uuden toiminnan perustaminen, mistä nämä ongelmat pohjimmiltaan nousevat pinnalle? Eivätkö nämä uudet toiminnalliset toimijat olisi sitten jo automaattisesti korvanneet vanhat homehtuneet järjestöt?

    Koen, että liberalismin lonkerot ovat juurtuneet syvälle mieliimme. Näen liikkeessämme monta upeaa työtä tekevää kommunistia, mutta harvoja, joilla on päämäärä ja taidot aktiivisesti ohjata sekä opastaa muita.

    Yksilökeskeinen yhteiskuntamme keskittyy uskoon, että yksilön kehitys ja ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Woke-keskustelu on viime vuosina noussut yhdeksi suomalaisen politiikan kiistellyimmistä teemoista, mutta ilmiötä ei ole aiemmin tarkasteltu systemaattisesti mittareiden avulla.

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!