Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Maahanmuuttaja-vastaisuudella peitellään todellisia ongelmia

    Mielipiteet
    14.5.2010 - 10:11
    Antti Sandberg

    Äärioikeisto nostaa rooliaan jatkuvasti niin Suomessa kuin myös muualla Euroopassa. Sen perinteisiin argumentteihin on aina kuulunut tapa vierittää syy kaikesta pahasta jonkin heikomman ja pienemmän kansanosan niskaan.

    Tänä päivänä maahanmuuttajat ovat joutuneet sylkykupeiksi ja syntisäkeiksi aikamme suuriin taloudellisiin ongelmiin, kun taas 1930-luvulla tuohon syyllistettyyn rooliin valittiin juuri meidät kommunistit. Tästä syystä katson tärkeäksi tehtäväksemme asettua pitäytymään jyrkästi rasismia, ja kuten sitä nykyään letkeästi kutsutaan, maahanmuuttokriittisyyttä vastustavalle kannalle.

    Ilokseni luinkin juuri tulevaa edustajakokoustamme varten laaditun lauselmaluonnoksen, jossa SKP, toisin kuin mikään muu puolue tällä hetkellä, tarkastelee maahanmuuttopolitiikkaa työväenluokan yhteisten, kansallisuudesta riippumattomien etujen, luokkataistelun kansainvälisyyden ja ihmisoikeuksien lähtökohdista.

    Meidän täytyy torjua eri maista lähtöisin olevien työläisten ja vähävaraisten asettaminen toisiaan vastaan.

    Koko työväenliikkeen kannalta on tärkeää paljastaa valheelliset mielikuvat ja väitteet, joilla oikeistolaiset ja perussuomalaiset ”maahanmuuttokriitikot” perustelevat rasistisia uhkakuviaan. Maahanmuuttajat eivät ole mikään yhtenäinen ryhmä, kuten eivät Suomessa syntyneetkään. He eivät ole syypäitä Suomen työttömyyteen, asunto-ongelmiin tai sosiaaliturvan puutteisiin.

    Maahanmuuttajat eivät saa muita parempia etuja, vaan päinvastoin, heidän keskuudessaan työttömyys, matalat palkat ja monet muut yhteiskunnan aiheuttamat ongelmat ovat keskimääräistä vakavampia.

    On myös syytä kysyä, millä perusteella kehitysmaiden ihmisillä ei olisi oikeutta liikkua rajojen yli, kun meitä suomalaisiakin asuu toista miljoonaa maahanmuuttajina muissa maissa?

    Maahanmuuttajavastaisuudella peitellään todellisia ongelmia ja niistä vastuussa olevia tahoja. Pakolaisuuden ja muuttoliikkeiden suurimpia syitä ovat sodat, köyhyys ja ympäristötuhot. Niihin pääsyy on kapitalistinen voitontavoittelu ja imperialistiset sodat.

    Pakolaisuus ja siirtolaisuus eivät ole vain jotain muualla aiheutuvaa vaan seurausta samasta riistosta, jota suuryhtiöt harjoittavat myös täällä Suomessa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Eläkeliiton tuore, helmikuussa 2026 toteutettu suurkysely (12 436 vastaajaa) osoittaa, että väite eläkeläisten jäämisestä sopeutustoimien ulkopuolelle ei pidä paikkaansa

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Glazier cutting and installing glass in Northern Nigeria (30)
    Uutiset
    28.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työnantajat laiminlyövät lakisääteiset velvoitteensa – vaarojen ja haittojen arviointi retuperällä

    Joukkovoima kuva JIP CCO 4.0
    Kotimaa
    27.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Riittääkö parlamentaarinen sopu pysäyttämään kansaa kurjistavan leikkauspolitiikan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!