Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Maatalouspolitiikkaa EU:ssa ohjaava CAP riittämätön

    Kotimaa
    23.11.2020 - 14:01
    Petra Packalén
    Digilehti: Tiedonantaja marraskuu 2020
    mielenosoitus
    Elokapinan mielenosoittajat katkaisivat liikenteen Maa- ja metsätalousministeriön maatalousosaston edessä 18. maaliskuuta. Kuva: Toivo Koivisto

    Ulkoparlamentaarinen Elokapina -ympäristöliike järjesti mielenosoituksen 18. marraskuuta maa- ja metsätalousministeriön edessä Helsingissä. Elokapinan mielenosoittajat katkaisivat aamulla liikenteen ministeriön maatalousosaston edessä.

    Mielenosoituksella haastettiin nykymuotoista EU:n yhteisen maatalouspolitiikan, CAPin (Common Agricultural Policy) uudistusta, joka on ilmastotavoitteiden näkökulmasta täysin riittämätön. Mielenosoittajia oli paikalla lähes sata. Liikenteen katkaisu tapahtui yhteistyössä Helsingin poliisin kanssa ja mielenosoitus oli rauhanomainen.

    Suomi on parhaillaan maa- ja metsätalousministeriön johdolla laatimassa omaa kansallista CAP-suunnitelmaansa, jonka se lähettää ensi vuoden puolella Euroopan komissiolle. CAP ohjaa maatalouspolitiikkaa EUn jäsenmaissa ilmastotekojen kannalta kriittiset seuraavat seitsemän vuotta. Samaan aikaan mielenosoituksen kanssa ministeriössä oli käynnissä CAP-uudistuksen valmistelua koskeva webinaari, jossa ministeri Jari Leppä ja virkamiesjohto esittelivät uudistusta.

    – Elokapina on lähestynyt ministeriötä ja odottaa, että ministeriö ottaa webinaarin jälkeen kantaa heidän vaatimuksiinsa, kerrottiin mielenosoituskutsussa.

    ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    pexels yaroslav shuraev 7697252
    Mielipiteet
    28.10.2026
    SKP:n Lapin piiri
    Tilaajille

    Tarvitaan yhteistoimintaa suunnan muuttamiseksi

    Kokoomuksen ja perussuomalaisten johtaman nykyisen hallituksen määrätietoisesti toteuttama politiikka on suosinut suuria yrityksiä ja rikkaita ihmisiä.

    vessa giorgio trovato 876NP3npUMc unsplash
    Mielipiteet
    28.10.2026
    Ari Saukko
    Tilaajille

    Vetämättömien pyttyjen arvoitus (Pyttyfarssi)

    kannaottoon Emma Grönqvist
    Kotimaa
    28.10.2026
    SKP:N SOTE-RYHMÄ
    Tilaajille

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    27.10.2026
    Punaposki
    Tilaajille

    FIFA museossa

    1 Italy student protests Oct 2026 2
    Ulkomaat
    27.10.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Italian hallitus yrittää kukistaa vastarinnan Milanossa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!