Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Mekaanisen metsän lakko alkoi

    Kotimaa
    29.1.2020 - 11:26
    Tiedonantaja

    Teollisuusliiton julistama lakko mekaanisessa metsäteollisuudessa alkoi suunnitellusti varhain maanantaiaamulla 27. tammikuuta. Kaksi viikkoa kestävä lakko koskee yli kuuden tuhannen työntekijän töitä muu muassa sahoilla ja vaneritehtailla.

    Myös lakkoa tukeva yritysten huolto- ja kunnossapitotöitä koskeva lakko alkaa samaan aikaan. Lisäksi monilla Teollisuusliiton sopimusaloilla on voimassa ylityökielto, joka alkoi 12. tammikuuta ja päättyy 9. päivä helmikuuta.

    Työministeriö päätti torstaina 23.1. valtakunnansovittelijan esityksestä siirtää kemian alan lakkoa kahdella viikolla eteenpäin. Tämä siirto ei kuitenkaan vaikuta mitenkään mekaanisen metsäteollisuuden työtaisteluihin. Alalla järjestettiin jo syksyllä kolmen päivän lakko, jota seurasi työnantajien julistama kuuden päivän työsulku.

    Alan sopimus umpeutui jo marraskuun lopussa. Neuvottelut eivät ole edenneet, koska työnantajapuoli, Metsäteollisuus, on tuonut pöytään kasoittain heikennysesityksiä. Neuvotteluja on myös leimannut Metsäteollisuuden haluttomuus päästä sopimukseen.

    – Odotamme Metsäteollisuudelta täsmällisiä ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Fatah arvioi rauhanprosessin perintöä uudelleen kuva Mujaddara
    Politiikka
    20.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Bassam Zakarneh: Rauhanprosessin rakentaneet johtajat ovat epäonnistuneet – Suomenkin arvioitava politiikkaansa uudelleen

    Suomen syvenevä puolustusyhteistyö Israelin kanssa sekä keskustelu Palestiinan valtion tunnustamisesta ovat nostaneet esiin kysymyksiä suomalaisen ulkopolitiikan arvoista ja ni

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!