Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Mekaanisen metsän lakko alkoi

    Kotimaa
    29.1.2020 - 11:26
    Tiedonantaja

    Teollisuusliiton julistama lakko mekaanisessa metsäteollisuudessa alkoi suunnitellusti varhain maanantaiaamulla 27. tammikuuta. Kaksi viikkoa kestävä lakko koskee yli kuuden tuhannen työntekijän töitä muu muassa sahoilla ja vaneritehtailla.

    Myös lakkoa tukeva yritysten huolto- ja kunnossapitotöitä koskeva lakko alkaa samaan aikaan. Lisäksi monilla Teollisuusliiton sopimusaloilla on voimassa ylityökielto, joka alkoi 12. tammikuuta ja päättyy 9. päivä helmikuuta.

    Työministeriö päätti torstaina 23.1. valtakunnansovittelijan esityksestä siirtää kemian alan lakkoa kahdella viikolla eteenpäin. Tämä siirto ei kuitenkaan vaikuta mitenkään mekaanisen metsäteollisuuden työtaisteluihin. Alalla järjestettiin jo syksyllä kolmen päivän lakko, jota seurasi työnantajien julistama kuuden päivän työsulku.

    Alan sopimus umpeutui jo marraskuun lopussa. Neuvottelut eivät ole edenneet, koska työnantajapuoli, Metsäteollisuus, on tuonut pöytään kasoittain heikennysesityksiä. Neuvotteluja on myös leimannut Metsäteollisuuden haluttomuus päästä sopimukseen.

    – Odotamme Metsäteollisuudelta täsmällisiä ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) vappupuheissa Jyväskylässä ja Joensuussa korostettiin, että työväenluokan asema on heikentynyt ja että nykyinen talous- ja turvallisuuspo

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!