Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Mikä pidättelee yhteistyötä?

    Mielipiteet
    27.2.2010 - 14:07
    Antti Sandberg

    Onpa sitä taas ollut viime aikoina erilaisia yhteistyövirityksiä ilmassa vaihtelevin tuloksin. Natoa ollaan vastustamassa porukalla yli puoluerajojen, mikä on hienoa se, mutta eduskuntavaalien osalta kaikki kyselyt jostakin tällaisesta yhteistyöstä ammuttiin alas heti.

    Minua on alkanut henkilökohtaisesti harmittaa sunnattomasti se seikka, että yhteistyötä tehdään kyllä mielellään kansalaisjärjestöissä, joissa usein saa SKP olla vieläpä liikkeellepanevana voimanakin, mutta poliittisella puolella syljetään tylysti silmille. Ja siihen se sitten aina jää.

    On totta ettei SKP ole nykyisellään suuren puolueen asemassa tai edes eduskunnassa, mutta sillä on kyllä yhä vakaat ja aktiiviset kannattajansa kuitenkin. Tämä tuntuu usein unohtuvan noissa keskusteluissa.

    Tuo isompi retkue, jonka kanssa koitetaan jonkinlaista toimea saada aikaan eli Vasemmistoliitto, on toistaiseksi eduskuntapuolue. Mutta jo kymmenen vuoden kuluttua saattaa tilanne olla siinäkin leirissä aivan toinen, jollei nykyinen suunta muutu jyrkästi. Eduskuntavaaleihin suunnitellut äänikynnykset tekevät äkkiä tilanteen toisenlaiseksi. Perussuomalaisten jyräys ei luultavammin tulevissa vaaleissa laannu eikä äänestysprosenttikaan ole nousussa.

    Nuo edellä mainitsemani seikat saattavat olla vielä kovana seinänä meidän kaikkien edessä, ja niitä vastaan ei puheenjohtajia vaihtelemalla auta taistella, vaan jotain muuta pitää koittaa tehdä.

    Yhteistyö on voimaa silloin kun kaivetaan perustuksia. Hautoja voivat sitten kaikki kaivaa omissa porukoissaan.

    Kumpaako Suomen työväenliike on nyt tekemässä?


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Poliittisen viestinnän tutkija Matteo Stocchetti ei usko, että länsimaisten yhteiskuntien keskeinen ongelma olisi vaihtoehtojen puute.

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!