Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”Naton uhreista 90 prosenttia siviilejä”

    Ulkomaat
    2.3.2010 - 12:57
    Bror Kajsajuntti (Luulaja)
    Ofog
    Ofog kamppailee Natoa vastaan rauhan puolesta muun muassa pelleperformanssien avulla. / Ofog |

    Luulajan käräjöoikeudessa tuomittiin helmikuun lopulla kuusi Ofog-rauhanverkoston jäsentä 40 päiväsakkoon. Joukko oli luvatta tunkeutunut kesäkuussa Vidselissä sijaitsevaan robottitukikohtaan tarkoituksenaan pysäyttää sotilasliitto Naton Loyal Arrow -harjoitus, johon osallistuivat myös Ruotsin ilmavoimat.

    Rauhanaktivistien oikeudenkäynnistä tuli voimakas mielenosoitus sekä Natoa että Afganistanin sotaa vastaan.

    Aamupäivällä neljää nuorta naista syytettiin siitä, että he olivat 10. kesäkuuta 2009 tunkeutuneet sotaharjoitusalueelle, jossa he pystyttivät teltat ja yrittivät saada yhteyttä puolustusvoimiin.

    Iltapäivällä tuomittiin kaksi nuorta miestä, jotka seuraavana päivänä olivat menneet alueelle tekemään siviilien rikospaikkatutkimuksen. Myös heidät pidätettiin ja syytettiin saman rikosotsikon alla, jonka mukaan he olivat rikkoneet rikoslain 39 pykälää eli ”lakia yhteiskunnallisten laitosten suojelemisesta” vastaan.

    Oikeudenkäynnin aikana syytetyt vetosivat siihen että he olivat toimineet hätävarjelun vuoksi. He myönsivät että he olivat olleet alueella, mutta että he vähäisellä rikoksellaan rauhanomaisin keinoin halusivat estää vakavampia rikoksia – sotarikoksia.

    Sekä ennen että jälkeen harjoituksen Nato on tehnyt rikoksia siviilejä vastaan Afganistanissa ja muilla sotatantereilla, mikä on kansainvälisten sopimusten mukaan kielletty.

    ”Afganistanin sota alkaa täältä”

    Aktivistit katsoivat että on väärin, että virallisesti sotilaallisesti liittoutumaton Ruotsi luovuttaa aluettaan Natolle, ulkomaiselle sotavoimalle.

    — Afganistanin sota alkaa täältä, siksi meidän pitää osoittaa täällä Ruotsissa, että kannamme vastuumme, yksi syytetyistä sanoi.

    Kaiken lisäksi sotaharjoitus Loyal Arrow’sta oli vaiettu julkisuudessa, eikä päätöstä harjoituksen järjestämisestä tehty Ruotsin parlamentissa. Siksi aktivisteilla ei ollut mahdollisuutta vaikuttaa päätökseen demokraattisessa järjetyksessä.

    — Menemällä alueelle halusimme kerätä todisteita, jotta voisimme haastaa Naton Haagin kansainväliseen oikeuteen. Tekomme ei ole tähdännyt henkilökohtaiseen etuun, vaan maailmaan ilman sotaa. Nato, joka on ollut rauhanliitto, on muuttunut sota-organisaatioksi, jonka uhreista 90 prosenttia on siviilejä, muistuttavat aktivistit.

    Käännös Kerstin Tuomala

    Natoa vastaan Suomessa: Nato – no way!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    A kassan tilastojen mukaan yhä useampi ansiopäivärahan saaja siirtyi porrastetulle etuustasolle, kun työttömyys pitkittyi Kuv Shutterstock
    Politiikka
    9.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ansiopäivärahan leikkautuminen muuttaa useamman taloutta

    ”Monelle tämä on iso muutos arjen taloudessa”, kuvaa Avoimen työttömyyskassan A‑kassan etuusjohtaja Päivi Äijälä sitä todellisuutta, johon yhä useampi työtön jout

    HUS Hanna Raijas Turva
    Tutkimus
    8.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Puettava robotiikka haastaa vallan jaon terveydenhuollossa

    Heidi Koivisto Robertson 1 Kuurojen Liitto
    Uutiset
    7.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuulovammaisten lasten opetus ajautunut kriisiin

    jousia lappi
    Kotimaa
    6.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Etälääketiede murtaa hoitoon pääsyn esteitä – mutta kenen ehdoilla?

    Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK nostaa perunan ruokaturvan supersankariksi. Kuva MTK
    Kotimaa
    5.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalainen syö perunaa 65 kiloa vuodessa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!