Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Niukkuuspolitiikan vaikutuksista lapsiin, nuoriin ja opiskelijoihin

    Kotimaa
    19.12.2024 - 11:22
    Rosa Warski
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2024
    Kuva: Victor Forgacs/Unsplash

    Lapset

    Erityisesti köyhien lasten osalta niukkuuspolitiikka omaa dramaattisia riskejä. Ehkä rajuin näistä on ravitsemus; lapsille ei ole enää rahaa ostaa kunnollista ruokaa. Seurauksena koulunkäyntiin keskittyminen vaikeutuu, joka vastaavasti nostaa mielenterveyden ongelmien riskejä.

    On selvää, että heikolla ravinnolla on myös vaikutuksia fyysiseen terveyteen. Lasten vastustuskyky heikkenee ja sairastaminen lisääntyy. Riski sairastua kroonisesti kasvaa. Vaikutukset näkyvät niinikään koulunkäynnissä, myös välillisesti vanhemmissa, joilla on jo valmiiksi vaikeaa köyhyyden syventymisen myötä.

    Huonolla ravinnolla oleva lapsi voi toisaalta sulkeutua, toisaalta taas riehua. Riskinä tässä on koulukiusaaminen tai kiusatuksi tuleminen. Vaikutukset ulottuvat jälleen lapsen itsensä lisäksi välillisesti sosiaalisiin kontakteihin: muihin koululaisiin, ystäviin, vanhempiin, jopa mahdottomien opetussuunnitelmien kanssa painiviin opettajiin.

    Sipilän oikeistohallituksen leikkaukset varhaiskasvatuksesta ja koulutuksesta pahentavat edelleen sekä lasten ongelmia, että koululaitoksen kykyyn vastata niihin. Mannerheimin ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!