Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Obama ja suuret odotukset

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.6.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 23 / 6.6.2008

    Barack Obama on varmistanut Yhdysvaltain demokraattisen puolueen presidenttiehdokkuuden. Lähes kuka muu tahansa on parempi ehdokas kuin Hillary Clinton, joten Obaman voitto herättää paljon toiveita niin USA:ssa kuin maailmallakin. Hänellä on myös mahdollisuuksia päihittää lopullisessa vaalissa sotaisa republikaani John McCain.

    Mutta tarkkaan ottaen Obamaan liittyvät suuret odotukset eivät perustu mihinkään tosiasioihin, vain toiveisiin, että hän on kampanjoinut ja kampanjoi myös McCainia vastaan taktisista syistä oikeistolaisin tunnuksin, mutta paljastuu voitettuaan rauhan mieheksi.

    Obamaan liittyvät odotukset perustuvat osittain myös harhaluuloon, että demokraattiset presidentit ovat vähemmän aggressiivisia ja sotaisia kuin republikaaniset presidentit.

    Kuitenkin Vietnamin sodan aloitti demokraatti Lyndon B. Johnson ja lopetti republikaani Richard Nixon.

    Demokraatti John F. Kennedy hyökkäsi Kuubaan Sikojenlahdella ja järjesti massiivisen salaisen ja julkisen aggression Latinalaisessa Amerikassa ja muualla tukien kaappauksia, rahoittaen kuolemanpartioita ja pönkittäen diktatuureja.

    USA:n nykyinen politiikka Irakissa ja muualla Lähi-idässä on tietysti laskettava George W. Bushin ja uuskonservatiivien ”ansioksi”, mutta se perustuu demokraatti Jimmy Carterin doktriiniin, jonka mukaan minkä tahansa voiman yritystä valvoa Persianlahden aluetta pidetään hyökkäyksenä USA:n elintärkeitä etuja vastaan, ja se lyödään takaisin.

    Demokraatti Bill Clinton hyökkäsi Jugoslaviaan ja lähetti enemmän sotilaita useampiin osiin maailmaa kuin kukaan muu presidentti toisen maailmansodan jälkeen.

    Avainkysymys ei siis näyttäisi olevan, istuuko Valkoisessa talossa demokraatti vai republikaani, vaan onko USA:ssa ja muualla maailmassa riittävän vahvaa kansalaismielipidettä ja sodanvastaista liikettä, joka luo painetta järkevään ja rauhantahtoiseen politiikkaan

    Obaman tähänastiset lausunnot eivät lupaa hyvää. Ne paljastavat, että hän ei tiedä juuri mitään maailmasta ja että hän – silloinkin kun ilmoittaa valmiudestaan keskustella ”meidän vihollistemme” kanssa – lähtee Clintonin ja McCainin tavoin siitä imperialistisesta oletuksesta, että käytännössä kaikki mitä maailmalla tapahtuu on USA:n hallituksen asia ja kuuluu USA:n johdettavaksi.

    Demokraattien esivaalikilvassa Obama pääsi loistamaan sillä, että hän aikoinaan vastusti hyökkäystä Irakiin, Clinton kannatti. Siitä puhuttiin vähemmän, että Obama on kiltisti hyväksynyt kaikki Bushin vaatimat lisäsatsaukset Irakiin.

    Obama lupaa lopettaa Irakin sodan, mutta pitäisi USA:n joukot Irakissa vuosia eteenpäin. Hänen ajatuksensa korvata armeijan joukkoja yhä enemmän yksityisten yhtiöiden palkkasotureilla ja tehostetulla ilmavoimien toiminnalla ei paljonkaan poikkea Bushin järkeilystä.

    Obama ehdottaa lisäjoukkojen siirtämistä Afganistanin miehitykseen ja mahdollisiin uusiin interventioihin Keski- ja Länsi-Aasiassa sekä Lähi-idässä. Hän ottaa todesta propagandan Iranin pyrkimyksistä rakentaa ydinase, ja kannattaa pakotteiden tiukentamista, sotilaallista saartoa ja tietuin edellytyksin sotilaallista, myös ydinasein tehtävää iskua.

    Toivotaan, että synkät epäilyt Obaman linjasta osoittautuvat vääriksi ja että häntä ei myöskään salamurhata.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Modelia-kaupunginosassa lähellä Bogotan El Dorado -lentokenttää työskentelevä nimettömänä haastattelun antanut nuori matkailualan työläinen sanoo, että ”Jos ei seuraa

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Aktivistit korostavat, että vastuu kansanmurhan vastustamisesta kuuluu myös paikallisille toimijoille. Kuva Tapio Siirilä
    Kotimaa
    6.12.2025
    Toimitus

    Rovaniemen Ounasvaaralle suunniteltu lomakylähanke nostatti vastarintaa – aktivistit vaativat rakennusluvan perumista

    Tutkimuksen taustalla on huoli siitä, että suomalaiset syövät edelleen huomattavasti enemmän punaista lihaa kuin ravitsemussuositukset ohjeistavat. Kuva Wilfredor CC0 4.0.
    Tutkimus
    5.12.2025
    Toimitus

    Tutkimus: Kolmannes hyväksyisi korkeamman veron lihalle

    Maattomien liikkeen johtaja João Pedro Stedile On välttämätöntä mahdollistaa kansanliikkeiden osallistumista päätöksentekoon ja rahoitusprojektien muotoiluun. Kuva Anselmo Cunha CCO 2.0.
    Ulkomaat
    4.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kansojen BRICS-huippukokous käynnistyi Riossa – kansanliikkeet vaativat oikeudenmukaista maailmanjärjestystä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!