Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Onko Nato voittanut Libyassa?

    Pääkirjoitukset
    31.8.2011 - 10:34
    Erkki Susi

    Maailmalla pidetään nyt selvänä asiana, että Muammad Gaddafin hallinto on kaatunut, kun Naton kouluttamat, aseistamat ja rajuilla pommituksilla tukemat kapinalliset valtasivat Gaddafin bunkkeriasunnon.

    Monet ovat jo kauan pitäneet tätä tulosta väistämättömänä nimenomaan Naton pommitusten ja kapinallisille antaman tuen takia. Nato aloitti Libyan vastaisen operaation ”Mermaid Dawnin” viime sunnuntai-iltana kesken Ramadania.

    Tässä lehdessä ennakoitiin jo taannoin, että Nato aloittaa pommitusten lisäksi suuren maahyökkäyksen ennen syyskuun 2. päivää, jolloin Pariisissa pidetään presidenttien Barack Obaman ja Nicolas Sarkozyn läsnä ollessa Israelin ja palestiinalaisten ”rauhankokokous”.

    Ensin pääkaupunki, myös sen asuinalueet, joutuivat Naton pommitusten kohteiksi ja arviolta vähintään 1300 ihmistä sai surmansa parissa päivässä.

    Ranskan ja Britannia erikoisjoukot, jotka olivat Libyan maaperällä viimeistään maaliskuun alkupuolella, kouluttivat ja aseistivat kapinallisryhmiä, suuri osa heistä al-Qaida-terroristeja. Sitten Naton sotalaivat asettuivat ankkuriin Tripolin rannikolle, jakoivat kapinallisille raskaat aseet ja asettivat al-Qaida-joukkojen johtoon Nato-upseerit. Taistelu alkoi jälleen yöllä ankaralla tulituksella Naton miehittämättömien lennokkien, hävittäjien ja helikoptereiden tukiessa hyökkäystä. Brittiläiset, ranskalaiset, jordanialaiset ja qatarilaiset iskujoukot osallistuivat Libyan hallintorakennusten saartamiseen.

    Kapinalliset eivät olleet eivätkä ole ratkaiseva tekijä Libyalle, ratkaiseva voima olivat Naton pommitukset ja Naton erikoisjoukot. Nato on kiistatta syyllistynyt sotarikoksiin samoin kuin länsimedia ja maineensa pilannut Al-Jazeera, jotka ovat propagoineet Naton operaatiota ja syyllistyneet jättimäiseen disinformatioon aina väärien kuvien julkaisemista myöten.

    Naton toiminta niin Libyassa kuin eräissä muissakin maissa on varoittava esimerkki siitä, etteivät valheellisiin tekosyihin perustuvat interventiot ole hyvä keino hoitaa minkään maan sisäisiä ongelmia. Jos al-Qaida ja muut jihadistiryhmät pääsevät valtaan Libyassa, se tietänee muuhun väestöön kohdistuvaa vainoa ja verenvuodatusta.

    Naton toiminnan vaikuttimena Libyassa ei ole väkivaltaisuuksien ehkäisy eikä ihmisten suojelu. Kyse on öljystä, kaasusta ja muista luonnonrikkauksista. Ja kyse on USA:n Afrikan komentokeskuksen (AFRICOM) ja muiden Nato-maiden pyrkimyksistä laajentaa herruuttaan Afrikassa.

    On toki myös niitä kommentaattoreita, jotka eivät usko Naton kaappauksen onnistumiseen ja Gaddafin kaatumiseen. Jotkut heistä vetoavat – tosin jo jokin aika sitten tehtyyn – gallupiin, jonka mukaan 86 prosenttia libyalaisista ilmoitti olevansa valmis vaikka kuolemaan Gaddafin puolesta.

    Niinikään vedotaan siihen, että hallitus jakoi kaikille halukkaille siviileille aseet jo hyvissä ajoin. Myös vedotaan Gaddafin ja hänen poikansa antamiin huolettomiin lausuntoihin, jotka voivat viitata valttikorttiin takataskussa.

    Myös mainitaan, että kapinalliset kerskuivat pari päivää Tripoliin tekemänsä hyökkäyksen jälkeen hallitsevansa kaupunkia, mutta The Wall Street Journal kertoi, että kapinalliset joutuivat perääntymään suurimmasta osasta valtaamiaan alueita.

    Ja vielä yksi argumentti: Libya Update News kertoi tiistaina 23.8., että 25000 Gaddafin vaimon heimoon kuuluvaa taistelijaa on saartanut Tripolin tai on jo sisällä kaupungissa. Itse Gaddafin heimon hyvin aseistetut miehet, pääosin metsästäjiä, ovat matkalla Tripoliin.

    Mutta yksikään näistä kommentaattoreista ei tule pohtineeksi sitä, mitä tekee äänekäs kuokkavieras Nato.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Turkkilainen kaivosaktivisti Başaran Aksu pidätettiin 9.4.2026.

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!